statystyki

Celne rekordy padają na granicy. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej handlują z partnerami spoza UE

autor: Bartek Godusławski03.12.2019, 09:50; Aktualizacja: 03.12.2019, 09:50
W tym roku wartość towarów, które eksportujemy, przekroczy po raz pierwszy bilion złotych. Także wartość importowanych dóbr powinna przebić ten poziom.

W tym roku wartość towarów, które eksportujemy, przekroczy po raz pierwszy bilion złotych. Także wartość importowanych dóbr powinna przebić ten poziom.źródło: ShutterStock

Skarbówka notuje rekordowe odprawy w imporcie i eksporcie. To znaczy, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej handlują z partnerami spoza Unii Europejskiej.

W tym roku wartość towarów, które eksportujemy, przekroczy po raz pierwszy bilion złotych. Także wartość importowanych dóbr powinna przebić ten poziom.

Nasz handel międzynarodowy jest silnie uzależniony od Unii Europejskiej. To tam wysyłamy blisko 80 proc. towarów, ale stopniowo przedsiębiorcy wychodzą też na inne rynki i robią więcej interesów z partnerami spoza unijnej wspólnoty. Potwierdzają to dane, które DGP udostępniła Krajowa Administracja Skarbowa.

Okazuje się, że rekordy biją także statystyki celne związane z eksportem i importem do tzw. krajów trzecich (spoza UE). KAS dysponuje już informacjami za październik. Wynika z nich, że w tym roku średnio w miesiącu liczba zgłoszeń celnych, jeśli chodzi o potwierdzony wywóz towarów, sięga blisko 216 tys. zgłoszeń, czyli jest o blisko 4 proc. wyższa niż w całym 2018 r. Patrząc z perspektywy ostatnich czterech lat, wzrost jest imponujący, bo przekracza 27 proc. Rośnie także wartość eksportu i średnio w dziesięciu miesiącach tego roku wynosi 16,75 mld zł. Tegoroczny październik był pod tym względem najlepszy.

– Zanotowaliśmy największą w historii liczbę zgłoszeń celnych w eksporcie – ponad 244 tys., jak również największą w historii miesięczną wartość statystyczną potwierdzonego wywozu, bo prawie 18,5 mld. Jest to prawie 2,5 mld więcej niż w październiku ubiegłego roku. Tendencja roczna po październiku to wzrost o 9,8 proc., tj. prawie 16 mld zł – zwraca uwagę skarbówka.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane