statystyki

Wrzucanie informacji o zadłużeniu członków wspólnoty do skrzynek pocztowych pod lupą UODO

autor: Jakub Styczyński26.11.2019, 10:33; Aktualizacja: 26.11.2019, 10:33
Administrator musi zadbać o to, by korespondencja faktycznie trafiała wyłącznie do właścicieli lokali. W przeciwnym razie naraża się na ryzykowo naruszenia ochrony danych osobowych.

Administrator musi zadbać o to, by korespondencja faktycznie trafiała wyłącznie do właścicieli lokali. W przeciwnym razie naraża się na ryzykowo naruszenia ochrony danych osobowych.źródło: ShutterStock

Administrator musi zadbać o to, by korespondencja faktycznie trafiała wyłącznie do właścicieli lokali. W przeciwnym razie naraża się na ryzykowo naruszenia ochrony danych osobowych.

W jednym z ostatnich numerów newslettera Urzędu Ochrony Danych Osobowych przeznaczonego dla inspektorów ochrony danych organ nadzorczy wyraził pogląd, że korespondencja zawierająca dane dłużników wspólnoty mieszkaniowej powinna być doręczona w taki sposób, aby mogli się z nią zapoznać wyłącznie jej członkowie. „Nieuprawnione jest zatem wrzucanie jej do skrzynek pocztowych bez odpowiedniego zabezpieczenia, gwarantującego, że dostępu do takich danych nie uzyskają osoby nieuprawnione, np., wynajmujące mieszkania, które nie mają prawa do zapoznania się tego typu informacjami. Taka sytuacja rodzi zatem ryzyko naruszenia ochrony danych osobowych” – czytamy w informacji.

UODO poinformował przy tym, że do wspólnoty, która doręczała w ten sposób pisma, skierował niedawno wezwanie do zmiany praktyk.

Organ przypomina też, że powyższe wynika z art. 27 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 737 ze zm.). Zgodnie z nim każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Zdaniem UODO oznacza to, że możliwość uzyskiwania informacji o zadłużeniach poszczególnych lokali ma tylko właściciel lokalu.

Tajemnica korespondencji


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane