Sprawdzili, jak wygląda szara strefa tworzenia prawa

autor: Marceli Sommer26.11.2019, 10:30; Aktualizacja: 26.11.2019, 10:30
dokumenty

Regulacje dotyczące lobbingu nie gwarantują przejrzystości procesu legislacyjnego.źródło: ShutterStock

Regulacje dotyczące lobbingu nie gwarantują przejrzystości procesu legislacyjnego.

Ustawa o lobbingu z 2005 r. skupia się niemal wyłącznie na lobbingu zawodowym – definiowanym jako działalność na rzecz osób trzecich na podstawie umowy cywilnoprawnej w celu uwzględnienia interesów tych osób w procesie stanowienia prawa.

W ostatniej kadencji funkcjonowało zaledwie 290 takich lobbystów – wynika z danych zgromadzonych na podstawie dostępnych publicznie źródeł przez organizacje pozarządowe w ramach projektu Jawny Lobbing (JL). Od czasu wejścia w życie ustawy do prowadzonego przez MSWiA rejestru wpisało się 449 osób i organizacji. Równocześnie – jak wynika z danych JL – prawie 4 tys. podmiotów realizuje podobne działania, nie spełniając formalnych kryteriów zawodowego lobbingu.

Obowiązujące przepisy nie zdają egzaminu, także jeśli chodzi o informowanie przez urzędy o kontaktach z lobbystami. W latach 2006–2018 resorty zaraportowały o zaledwie 25 spotkaniach, przy czym pierwsze z nich odbyło się w 2010 r., a więc pięć lat po uchwaleniu ustawy – wynika z informacji JL. To kropla w morzu rzeczywistej aktywności lobbystów.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane