statystyki

Sprawdzili, jak wygląda szara strefa tworzenia prawa

autor: Marceli Sommer26.11.2019, 10:30; Aktualizacja: 26.11.2019, 10:30
dokumenty

Regulacje dotyczące lobbingu nie gwarantują przejrzystości procesu legislacyjnego.źródło: ShutterStock

Regulacje dotyczące lobbingu nie gwarantują przejrzystości procesu legislacyjnego.

Ustawa o lobbingu z 2005 r. skupia się niemal wyłącznie na lobbingu zawodowym – definiowanym jako działalność na rzecz osób trzecich na podstawie umowy cywilnoprawnej w celu uwzględnienia interesów tych osób w procesie stanowienia prawa.

W ostatniej kadencji funkcjonowało zaledwie 290 takich lobbystów – wynika z danych zgromadzonych na podstawie dostępnych publicznie źródeł przez organizacje pozarządowe w ramach projektu Jawny Lobbing (JL). Od czasu wejścia w życie ustawy do prowadzonego przez MSWiA rejestru wpisało się 449 osób i organizacji. Równocześnie – jak wynika z danych JL – prawie 4 tys. podmiotów realizuje podobne działania, nie spełniając formalnych kryteriów zawodowego lobbingu.

Obowiązujące przepisy nie zdają egzaminu, także jeśli chodzi o informowanie przez urzędy o kontaktach z lobbystami. W latach 2006–2018 resorty zaraportowały o zaledwie 25 spotkaniach, przy czym pierwsze z nich odbyło się w 2010 r., a więc pięć lat po uchwaleniu ustawy – wynika z informacji JL. To kropla w morzu rzeczywistej aktywności lobbystów.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane