Jak zapowiadają strony umowy, przyczyni się ona do rozwoju współpracy handlowej pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Zawiera zapisy dotyczące między innymi wolności żeglugi, ułatwień w transporcie morskim, uproszczenia i przyspieszenia formalności celnych.
Umowa pozwala na tworzenie przedstawicielstw i oddziałów handlowych przedsiębiorstw żeglugowych na terenie drugiego państwa i wzajemne uznawanie dokumentów statków. Gwarantuje też opiekę członkom załogi i pasażerom oraz pomoc statkom, gdyby zdarzył się wypadek morski na wodach terytorialnych jednego z państw.
"To historyczne wydarzenie, ponieważ jest to pierwsza umowa, możemy powiedzieć morska o swobodnej żegludze, o ułatwieniu w transporcie, ułatwieniach celnych pomiędzy naszymi krajami, portami i operatorami" - powiedział Gróbarczyk. Dodał, że Polska planuje zbudować ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi bardzo mocne powiązania portowe w zakresie dostaw surowców energetycznych.
"Dla nas jest to szansa na inwestycje w tamtym kierunku, w porty arabskie" - dodał.
Abdullah Belhaif AlNuaimi powiedział, że podpisana w środę umowa jest jednym z najważniejszych porozumień, które podpisały Zjednoczone Emiraty Arabskie w tej dziedzinie.
"Polska jest naszym bardzo ważnym partnerem. Porozumienie, które zawieramy, jest bardzo ważne, dlatego towarzyszą mi przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych Zjednoczonych Emiratów, jak chociażby Port Dubai i Pot Abu Zabi. Jesteśmy zdeterminowani, aby współpracować z Polską przy konkretnych projektach" - dodał.