statystyki

Rewolucja energetyczna. Polska w tyle za europejską konkurencją

autor: Marceli Sommer20.11.2019, 07:26; Aktualizacja: 20.11.2019, 07:26
Kolejne kraje, w ramach przygotowań do energetycznej rewolucji, rozwijają technologie energetyczne oparte na wodorze. Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał, ale jej realne działania są stosunkowo mało ambitne – oceniają eksperci.

Kolejne kraje, w ramach przygotowań do energetycznej rewolucji, rozwijają technologie energetyczne oparte na wodorze. Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał, ale jej realne działania są stosunkowo mało ambitne – oceniają eksperci.źródło: ShutterStock

Kolejne kraje, w ramach przygotowań do energetycznej rewolucji, rozwijają technologie energetyczne oparte na wodorze. Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał, ale jej realne działania są stosunkowo mało ambitne – oceniają eksperci.

Rząd niemiecki pracuje nad systemem zachęt mającym na celu zwiększanie udziału wodoru w krajowym miksie energetycznym – kosztem m.in. bardziej emisyjnego gazu ziemnego. Przedstawienie programu planowane jest na początku grudnia – poinformował w zeszłym tygodniu Bloomberg.

Wodór, uznawany przez wielu ekspertów za paliwo przyszłości, może posłużyć nie tylko do niskoemisyjnego napędzania pojazdów. Jego zastosowania obejmują też m.in. ciepłownictwo, w którym może on stanowić alternatywę dla gazu, kogenerację, czyli jednoczesną produkcję prądu i ciepła, przemysł chemiczny oraz magazynowanie energii z OZE.

Strategia, która ma zostać zaprezentowana w najbliższych tygodniach, to nie pierwsza inicjatywa Berlina związana z wodorem. Kilka miesięcy temu rząd niemiecki zapowiedział, że zainwestuje 100 mln euro rocznie w badania nad technologiami opartymi na tym pierwiastku. Zaawansowana jest także współpraca w tym zakresie pomiędzy państwem, nauką i biznesem. W ramach powołanego wspólnego funduszu planowane na dekadę wydatki na rozwój technologii wodorowych sięgnęły blisko 1,5 mld euro, z czego połowę zapewnił rząd federalny. Już w 2017 r. w Niemczech działało sto stacji ładowania pojazdów wodorowych. Obecnie w kraju powstaje też budowana przez Shell największa na świecie wytwórnia wodoru. Ma docelowo produkować 1300 ton gazu rocznie.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane