statystyki

Rewolucja energetyczna. Polska w tyle za europejską konkurencją

autor: Marceli Sommer20.11.2019, 07:26; Aktualizacja: 20.11.2019, 07:26
Kolejne kraje, w ramach przygotowań do energetycznej rewolucji, rozwijają technologie energetyczne oparte na wodorze. Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał, ale jej realne działania są stosunkowo mało ambitne – oceniają eksperci.

Kolejne kraje, w ramach przygotowań do energetycznej rewolucji, rozwijają technologie energetyczne oparte na wodorze. Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał, ale jej realne działania są stosunkowo mało ambitne – oceniają eksperci.źródło: ShutterStock

Kolejne kraje, w ramach przygotowań do energetycznej rewolucji, rozwijają technologie energetyczne oparte na wodorze. Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał, ale jej realne działania są stosunkowo mało ambitne – oceniają eksperci.

Rząd niemiecki pracuje nad systemem zachęt mającym na celu zwiększanie udziału wodoru w krajowym miksie energetycznym – kosztem m.in. bardziej emisyjnego gazu ziemnego. Przedstawienie programu planowane jest na początku grudnia – poinformował w zeszłym tygodniu Bloomberg.

Wodór, uznawany przez wielu ekspertów za paliwo przyszłości, może posłużyć nie tylko do niskoemisyjnego napędzania pojazdów. Jego zastosowania obejmują też m.in. ciepłownictwo, w którym może on stanowić alternatywę dla gazu, kogenerację, czyli jednoczesną produkcję prądu i ciepła, przemysł chemiczny oraz magazynowanie energii z OZE.

Strategia, która ma zostać zaprezentowana w najbliższych tygodniach, to nie pierwsza inicjatywa Berlina związana z wodorem. Kilka miesięcy temu rząd niemiecki zapowiedział, że zainwestuje 100 mln euro rocznie w badania nad technologiami opartymi na tym pierwiastku. Zaawansowana jest także współpraca w tym zakresie pomiędzy państwem, nauką i biznesem. W ramach powołanego wspólnego funduszu planowane na dekadę wydatki na rozwój technologii wodorowych sięgnęły blisko 1,5 mld euro, z czego połowę zapewnił rząd federalny. Już w 2017 r. w Niemczech działało sto stacji ładowania pojazdów wodorowych. Obecnie w kraju powstaje też budowana przez Shell największa na świecie wytwórnia wodoru. Ma docelowo produkować 1300 ton gazu rocznie.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane