Firmy, szykując się na spowolnienie gospodarcze. Zaczęły bardziej restrykcyjnie ściągać należności

autor: Marek Chądzyński18.11.2019, 10:18; Aktualizacja: 18.11.2019, 10:19
Gospodarka zwalnia. GUS w ubiegłym tygodniu podał, że wzrost PKB wyniósł w III kwartale 3,9 proc. Kwartał wcześniej było to 4,6 proc.

Gospodarka zwalnia. GUS w ubiegłym tygodniu podał, że wzrost PKB wyniósł w III kwartale 3,9 proc. Kwartał wcześniej było to 4,6 proc.źródło: ShutterStock

Ale i tak coraz większa grupa przedsiębiorców ma problem z kontrahentami niepłacącymi na czas.

Gospodarka zwalnia. GUS w ubiegłym tygodniu podał, że wzrost PKB wyniósł w III kwartale 3,9 proc. Kwartał wcześniej było to 4,6 proc.

Pogorszenie koniunktury ekonomiści wieszczyli od kilku miesięcy. Bo mocne hamowanie zaliczają gospodarki Unii Europejskiej, w tym niemiecka. Analitycy Banku Millennium zwracają jednak uwagę, że wynik w III kwartale był nieco słabszy od oczekiwań, bo spodziewano się 4,1-proc. wzrostu PKB. „Dane te potwierdzają scenariusz stopniowego hamowania wzrostu gospodarczego w Polsce, choć w nieco silniejszej skali, niż spodziewaliśmy się jeszcze kilka miesięcy temu” – napisali w komentarzu do ostatnich danych.

W ocenie ekspertów przyczyną wyniku gorszego od prognoz są inwestycje, zwłaszcza sektora prywatnego. Przedsiębiorcy mogą ograniczać wydatki, zakładając, że spowolnienie nadszarpnie ich budżety, zwłaszcza przychody ze sprzedaży. W najnowszym badaniu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, przeprowadzonym przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Krajowy Rejestr Długów widać pierwsze tego sygnały.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane