Firmy, szykując się na spowolnienie gospodarcze. Zaczęły bardziej restrykcyjnie ściągać należności

autor: Marek Chądzyński18.11.2019, 10:18; Aktualizacja: 18.11.2019, 10:19
Gospodarka zwalnia. GUS w ubiegłym tygodniu podał, że wzrost PKB wyniósł w III kwartale 3,9 proc. Kwartał wcześniej było to 4,6 proc.

Gospodarka zwalnia. GUS w ubiegłym tygodniu podał, że wzrost PKB wyniósł w III kwartale 3,9 proc. Kwartał wcześniej było to 4,6 proc.źródło: ShutterStock

Ale i tak coraz większa grupa przedsiębiorców ma problem z kontrahentami niepłacącymi na czas.

Gospodarka zwalnia. GUS w ubiegłym tygodniu podał, że wzrost PKB wyniósł w III kwartale 3,9 proc. Kwartał wcześniej było to 4,6 proc.

Pogorszenie koniunktury ekonomiści wieszczyli od kilku miesięcy. Bo mocne hamowanie zaliczają gospodarki Unii Europejskiej, w tym niemiecka. Analitycy Banku Millennium zwracają jednak uwagę, że wynik w III kwartale był nieco słabszy od oczekiwań, bo spodziewano się 4,1-proc. wzrostu PKB. „Dane te potwierdzają scenariusz stopniowego hamowania wzrostu gospodarczego w Polsce, choć w nieco silniejszej skali, niż spodziewaliśmy się jeszcze kilka miesięcy temu” – napisali w komentarzu do ostatnich danych.

W ocenie ekspertów przyczyną wyniku gorszego od prognoz są inwestycje, zwłaszcza sektora prywatnego. Przedsiębiorcy mogą ograniczać wydatki, zakładając, że spowolnienie nadszarpnie ich budżety, zwłaszcza przychody ze sprzedaży. W najnowszym badaniu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, przeprowadzonym przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Krajowy Rejestr Długów widać pierwsze tego sygnały.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane