statystyki

Rzecznik przedsiębiorców wesprze firmy w sporze sądowym z ZUS

autor: Joanna Śliwińska14.11.2019, 12:42; Aktualizacja: 14.11.2019, 12:43
Projekt nowelizacji zakłada, że będzie mógł występować w procesie przeciwko organowi rentowemu na prawach prokuratora. Wcześniej jednak musi uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym w danej sprawie.

Projekt nowelizacji zakłada, że będzie mógł występować w procesie przeciwko organowi rentowemu na prawach prokuratora. Wcześniej jednak musi uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym w danej sprawie.źródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji zakłada, że będzie mógł występować w procesie przeciwko organowi rentowemu na prawach prokuratora. Wcześniej jednak musi uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym w danej sprawie.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców działa co prawda od niedawna, ale podjął już kilka ważnych dla przedsiębiorców inicjatyw. I choć na razie może on przede wszystkim zajmować stanowiska i proponować pewne rozwiązania prawne, to wszystko wskazuje na to, że już niedługo jego rola będzie większa w newralgicznej dla prowadzących działalność dziedzinie, tj. w ubezpieczeniach społecznych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt zmiany ustawy o rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców dzięki której rzecznik będzie mógł brać udział w postępowaniach przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych na prawach przysługujących prokuratorowi. A jak dowiedział się DGP, w nowym rządzie ma go kontynuować resort rozwoju pod rządami minister Jadwigi Emilewicz.

Dotychczas w administracyjnym

Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji, konieczność wyposażenia rzecznika w takie kompetencje wynika z nierówności stron, jaka ma miejsce w tego rodzaju postępowaniach sądowych. Jak zauważają projektodawcy, choć uczestniczące w nich strony są sobie równe pod względem formalnym, to w większości przypadków przedsiębiorca znajduje się jednak na słabszej pozycji wobec ZUS. W praktyce sprawy takie są, ich zdaniem, swoistym przedłużeniem postępowań administracyjnych toczonych przed tym organem, w których to postępowaniach rzecznik na gruncie obowiązujących przepisów może uczestniczyć.

W konsekwencji ewentualne uczestnictwo rzecznika w tego typu postępowaniach cywilnych będzie dodatkowym gwarantem ochrony praw i wolności przedsiębiorców z sektora MSP. Chodzi tu przede wszystkim o sprawy, w których ZUS orzeka co do praw i obowiązków przedsiębiorcy jako płatnika. Najczęściej więc rzecznik będzie prawdopodobnie uczestniczył w postępowaniach dotyczących obowiązku zapłaty składek.

Dotychczas rzecznik miał uprawnienia w postępowaniu administracyjnym. Mógł np. zwrócić się o wszczęcie postępowania administracyjnego, wnosić skargi i skargi kasacyjne do sądu administracyjnego, a także uczestniczyć w tych postępowaniach – na prawach przysługujących prokuratorowi. W zakresie jednak postępowania przed sądem powszechnym takich uprawnień nie miał. [ramka]

Nowelizacja proponuje, aby mógł brać udział w sprawach przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych (sądem ubezpieczeń społecznych) pod dwoma warunkami:


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane