statystyki

Rzecznik przedsiębiorców wesprze firmy w sporze sądowym z ZUS

autor: Joanna Śliwińska14.11.2019, 12:42; Aktualizacja: 14.11.2019, 12:43
Projekt nowelizacji zakłada, że będzie mógł występować w procesie przeciwko organowi rentowemu na prawach prokuratora. Wcześniej jednak musi uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym w danej sprawie.

Projekt nowelizacji zakłada, że będzie mógł występować w procesie przeciwko organowi rentowemu na prawach prokuratora. Wcześniej jednak musi uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym w danej sprawie.źródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji zakłada, że będzie mógł występować w procesie przeciwko organowi rentowemu na prawach prokuratora. Wcześniej jednak musi uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym w danej sprawie.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców działa co prawda od niedawna, ale podjął już kilka ważnych dla przedsiębiorców inicjatyw. I choć na razie może on przede wszystkim zajmować stanowiska i proponować pewne rozwiązania prawne, to wszystko wskazuje na to, że już niedługo jego rola będzie większa w newralgicznej dla prowadzących działalność dziedzinie, tj. w ubezpieczeniach społecznych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt zmiany ustawy o rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców dzięki której rzecznik będzie mógł brać udział w postępowaniach przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych na prawach przysługujących prokuratorowi. A jak dowiedział się DGP, w nowym rządzie ma go kontynuować resort rozwoju pod rządami minister Jadwigi Emilewicz.

Dotychczas w administracyjnym

Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji, konieczność wyposażenia rzecznika w takie kompetencje wynika z nierówności stron, jaka ma miejsce w tego rodzaju postępowaniach sądowych. Jak zauważają projektodawcy, choć uczestniczące w nich strony są sobie równe pod względem formalnym, to w większości przypadków przedsiębiorca znajduje się jednak na słabszej pozycji wobec ZUS. W praktyce sprawy takie są, ich zdaniem, swoistym przedłużeniem postępowań administracyjnych toczonych przed tym organem, w których to postępowaniach rzecznik na gruncie obowiązujących przepisów może uczestniczyć.

W konsekwencji ewentualne uczestnictwo rzecznika w tego typu postępowaniach cywilnych będzie dodatkowym gwarantem ochrony praw i wolności przedsiębiorców z sektora MSP. Chodzi tu przede wszystkim o sprawy, w których ZUS orzeka co do praw i obowiązków przedsiębiorcy jako płatnika. Najczęściej więc rzecznik będzie prawdopodobnie uczestniczył w postępowaniach dotyczących obowiązku zapłaty składek.

Dotychczas rzecznik miał uprawnienia w postępowaniu administracyjnym. Mógł np. zwrócić się o wszczęcie postępowania administracyjnego, wnosić skargi i skargi kasacyjne do sądu administracyjnego, a także uczestniczyć w tych postępowaniach – na prawach przysługujących prokuratorowi. W zakresie jednak postępowania przed sądem powszechnym takich uprawnień nie miał. [ramka]

Nowelizacja proponuje, aby mógł brać udział w sprawach przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych (sądem ubezpieczeń społecznych) pod dwoma warunkami:


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane