statystyki

Przy ryczałcie cena całkowita jest ważniejsza od jednostkowej

autor: Sławomir Wikariak13.11.2019, 16:00
Poprawiając oczywiste omyłki rachunkowe, zamawiający musi wziąć pod uwagę, jaki był rzeczywisty zamiar wykonawcy. Nie zawsze decyduje cena jednostkowa – może się bowiem okazać, że poprawna była cena ostateczna.

Poprawiając oczywiste omyłki rachunkowe, zamawiający musi wziąć pod uwagę, jaki był rzeczywisty zamiar wykonawcy. Nie zawsze decyduje cena jednostkowa – może się bowiem okazać, że poprawna była cena ostateczna.źródło: ShutterStock

Poprawiając oczywiste omyłki rachunkowe, zamawiający musi wziąć pod uwagę, jaki był rzeczywisty zamiar wykonawcy. Nie zawsze decyduje cena jednostkowa – może się bowiem okazać, że poprawna była cena ostateczna.

Błędy zdarzają się każdemu, nawet przedsiębiorcom z wieloletnim stażem w zamówieniach publicznych. Dlatego też ustawodawca wprowadził możliwość poprawiania niektórych z nich, w tym również omyłek rachunkowych. Zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.) zamawiający poprawia w ofercie oczywiste omyłki rachunkowe, z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek. Nie pyta przy tym o zgodę wykonawcy. Ustawodawca uznał bowiem, że skoro sama omyłka jest oczywista, to równie oczywiste powinno być jej poprawienie.

W odwołaniach kierowanych do Krajowej Izby Odwoławczej przedsiębiorcy najczęściej domagają się poprawienia omyłki, której zamawiający nie chce skorygować, bądź też kwestionują prawa do takiej korekty w konkurencyjnej ofercie.

Czasem bywa jednak i tak, że zamawiający naniesie poprawki, które wypaczają zamiar wykonawcy. Tak właśnie stało się w przetargu na dostawę dwóch aparatów rentgenowskich. Wykonawca pomylił się w cenie jednostkowej, poprawnie podając cenę ostateczną, a więc pomnożoną przez dwa. Cena jednostkowa miała dotyczyć jednego urządzenia. Tymczasem osoba sporządzająca ofertę wpisała cenę za dwa urządzenia. Następnie tę samą kwotę podała jaką cenę całkowitą netto, oraz – po dodaniu podatku VAT – jako całkowitą kwotę brutto.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane