statystyki

Bać się trzeba umieć. Jak perspektywa śmierci wpływa na ekonomię?

autor: Sebastian Stodolak09.11.2019, 08:45; Aktualizacja: 09.11.2019, 09:09
Pamięć o śmierci może mieć sens praktyczny, czyniąc nasze życie bardziej znośnym w jego materialnym wymiarze.

Pamięć o śmierci może mieć sens praktyczny, czyniąc nasze życie bardziej znośnym w jego materialnym wymiarze.źródło: ShutterStock

Niektórzy umierają trochę później tylko po to, by nie płacić podatków. Śmierć to problem ekonomiczny.

K tóż nie lubi spacerów po lesie, gdy za oknem złota jesień? Rym w tym pytaniu jest niezamierzony i jedynie świadczy o tym, że lasy nie bez przyczyny są natchnieniem poetów. Wkrótce przybędzie kolejny powód, by sławić polskie lipy, świerki i sosny. Staną się – niektóre z nich – strażnikami pamięci o naszych zmarłych.

Wieczny odpoczynek w lasach cmentarnych (po skremowaniu prochy umieszczane są w ulegających biodegradacji urnach i zakopywane blisko drzew) staje się coraz popularniejszy za naszą zachodnią granicą i kwestią czasu jest to, kiedy moda ta zawita do nas. Dlaczego? Na tradycyjnych cmentarzach zaczyna brakować miejsc, droższe stają się pochówki i utrzymanie grobów.

Zmiany w naszych zwyczajach pogrzebowych przyśpieszy rosnąca liczba zgonów. W 2018 r. zmarło ponad 400 tys. Polaków, najwięcej od zakończenia II wojny, i według szacunków demograficznych aż do 2050 r. ten wskaźnik będzie rósł. Prognozy demograficzne są w tej akurat mierze, niestety, pewne niemal tak, jak sama śmierć. Skoro więc coraz częściej będziemy z nią obcować, warto się jej przyjrzeć z innej perspektywy. Chociaż bowiem mnisie nawoływanie, by pamiętać o śmierci (Memento mori) zwykliśmy natychmiast kojarzyć z biblijną diagnozą, że nasze życie to marność nad marnościami (Vanitas vanitatum et omnia vanitas) i wpadać po tym w czarną rozpacz, to pamięć o śmierci wcale nie musi oznaczać biadolenia.

Magazyn DGP. Okładka. 8.11.2019

Magazyn DGP. Okładka. 8.11.2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przybliżony moment zgonu

Pamięć o śmierci może mieć sens praktyczny, czyniąc nasze życie bardziej znośnym w jego materialnym wymiarze. Nasze lub naszych dzieci. Wybierając odpowiednią formę pochówku albo przynajmniej „zaklepując” miejsce na cmentarzu, możemy zapobiec wydrenowaniu portfela przez właścicieli domów pogrzebowych. Spisując wcześniej testament, możemy zapobiec kłótniom o spadek. Jeśli prowadzimy firmę, możemy określić zasady sukcesji, co pozwoli sprawnie wytypować kolejnego szefa.

Jednak za jednostkową pamięcią o śmierci – żeby nasze planowanie miało sens ekonomiczny – musi iść pamięć kolektywna, przekładająca się na instytucje. Także tutaj dziedzina funeralna jest świetnym przykładem. Kremacja i pochówki w lasach cmentarnych wymagają odpowiednich uregulowań. Obowiązujące w Polsce prawo utrudnia budowanie kolumbariów (grobowców dla urn), wyklucza powstawanie lasów cmentarnych oraz cmentarzy prywatnych. Prawo krępuje zatem naturalne trendy na rynku. Ale to nie dziwi – nie było nowelizowane od 1959 r.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (5)

 • co ma piernik do wiatraka(2019-11-09 12:22) Zgłoś naruszenie 62

  ,,,Tusk odpowiadając dlaczego nie startuje w Wyborach Prezydenckich stwierdził,że jego popularność nie jest dobra gdyż będąc w rządzie przeprowadził trzy trudne reformy.!... Otóż Panie Tusk muszę Pana wyprowadzić z błędu, Pan nie przeprowadził żadnych reform! --- lecz zwyczajnie w świecie wielokrotnie POtwornie cynicznie, Podle, okradał i skrzywdził wielu spracowanych ludzi. Najpierw wstecznie działająca na 1998r Ustawą o Emeryturach POmostowych odbierającą prawa emerytalne Tym którzy mieli bardzo długi np. 23 lata staż pracy w tych warunkach a dającą Tym co mieli krótki staż np. tylko 15 lat takiej pracy lecz posiadali już 25 lat pracy ogólnie (jak ten drugi nowy warunek miał być podstawą praw? Za takie prace ? co się miało bardziej liczyć. Ogólny staż ,czy staż pracy w tych warunkach! .. Efektem tego tak wielu spracowanych długotrwale w takich szkodliwych warunkach nie dożywa obecnie emerytur ,a i często byli też wcześniej wyrzucani z pracy za zły stan zdrowia bez prawa do renty ale to już inna opowieść. Kolejna pana "Reforma" to kolejne wydłużenie (nawet takim jak wyżej )- ogólnego tym razem stażu pracy do nowego Waszego wieku emerytalnego,- nawet do 52 lat pracy (nie licząc czasu ponadpodstawowego pracy co za Komuny było normą) i także faktu pracy w nieb warunkach dla Tych z Nas którzy rozpoczynali prace już w 15 roku życia. A co powiedziałeś o wieku emerytalnym dla Policji?--co nie wydłuża się!?-tak się nie godzi - w trakcie gry,,,..........I kolejna Wasza "Reforma to kolejna POdła cyniczna kradzież --kradzież tak zatrudnianym w części zasiłków pogrzebowych--nawet to Im Kana...o ukradłeś. Pamiętaj za Tobą i przez Ciebie idzie śmierć Tych co tak kiedyś pracując nie dożywają lub dożywszy obecnego wieku żyją bardzo krótko,--przez Twoje "Reformy"" ...A to jest dopiero początek mojej opowieści o Twoich przestępstwach nazywanymi przez Ciebie "Reformami”...... Reformy to są wówczas jak Takich jak Ty co w życiu nie napracowali się zmusza się do dłuższej pracy a spracowanych długim stażem i niebezpiecznymi warunkami wysyła na zasłużoną Emeryturę ale Ty nie znasz znaczenia pojęcia Reform. Dla Ciebie to słowo oznacza nic więcej jak kradzież lub majtki. Jesteś zwyczajnie głupi! To tylko w Polsce jest możliwe...Ustawa z 2008r o Emeryturach POmostwoych art 4 ust 4.z mocą wsteczną...Pracownik Który na rok 1998 jako starszy wiekiem i mając zaledwie 15 lat pracy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych ale posiadał już 25 lat stażu pracy w ogóle (jak by o ten staż w tej ustawie miało chodzić) dostał prawo do emerytury a ten co zasuwał 23 lat pracy w tych warunkach lecz nie miał 25 stazu gdyż zwyczajnie nie był starszy wiekiem -- był młodszy , juz nie.!---- art. 32 ust. 2 Konstytucji RP.

  Odpowiedz
 • j.(2019-11-09 13:17) Zgłoś naruszenie 30

  Gdyby ludzie częściej myśleli o śmierci i braku możliwości zabrania ze sobą do trumny, albo, jak kto woli na "tamten świat", byłoby to zabójcze dla gospodarki kapitalistycznej, gdyż jej motorem napędowym jest chciwość, dążenie do gromadzenia jak największej wartości tu, na tym świecie, przy czym tą chciwością grzeszą (paradoksalnie z korzyścią dla gospodarki) przede wszystkim ci, którzy już zgromadzili ogromne majątki, a którzy chyba raczej nie myślą o tym, że kiedyś przyjdzie im to wszystko zostawić... Gdyby o tym myśleli, być może doszliby do wniosku, ze dalsze bogacenie się nie ma najmniejszego sensu...

  Odpowiedz
 • Hmmm(2019-11-09 12:23) Zgłoś naruszenie 22

  ,,,..Tusk odpowiadając dlaczego nie startuje w Wyborach Prezydenckich stwierdził,że jego popularność nie jest dobra gdyż będąc w rządzie przeprowadził trzy trudne reformy.!... Otóż Panie Tusk muszę Pana wyprowadzić z błędu, Pan nie przeprowadził żadnych reform! --- lecz zwyczajnie w świecie wielokrotnie POtwornie cynicznie, Podle, okradał i skrzywdził wielu spracowanych ludzi. Najpierw wstecznie działająca na 1998r Ustawą o Emeryturach POmostowych odbierającą prawa emerytalne Tym którzy mieli bardzo długi np. 23 lata staż pracy w tych warunkach a dającą Tym co mieli krótki staż np. tylko 15 lat takiej pracy lecz posiadali już 25 lat pracy ogólnie (jak ten drugi nowy warunek miał być podstawą praw? Za takie prace ? co się miało bardziej liczyć. Ogólny staż ,czy staż pracy w tych warunkach! .. Efektem tego tak wielu spracowanych długotrwale w takich szkodliwych warunkach nie dożywa obecnie emerytur ,a i często byli też wcześniej wyrzucani z pracy za zły stan zdrowia bez prawa do renty ale to już inna opowieść. Kolejna pana "Reforma" to kolejne wydłużenie (nawet takim jak wyżej )- ogólnego tym razem stażu pracy do nowego Waszego wieku emerytalnego,- nawet do 52 lat pracy (nie licząc czasu ponadpodstawowego pracy co za Komuny było normą) i także faktu pracy w nieb warunkach dla Tych z Nas którzy rozpoczynali prace już w 15 roku życia. A co powiedziałeś o wieku emerytalnym dla Policji?--co nie wydłuża się!?-tak się nie godzi - w trakcie gry,,,..........I kolejna Wasza "Reforma to kolejna POdła cyniczna kradzież --kradzież tak zatrudnianym w części zasiłków pogrzebowych--nawet to Im Kana...o ukradłeś. Pamiętaj za Tobą i przez Ciebie idzie śmierć Tych co tak kiedyś pracując nie dożywają lub dożywszy obecnego wieku żyją bardzo krótko,--przez Twoje "Reformy"" ...A to jest dopiero początek mojej opowieści o Twoich przestępstwach nazywanymi przez Ciebie "Reformami”...... Reformy to są wówczas jak Takich jak Ty co w życiu nie napracowali się zmusza się do dłuższej pracy a spracowanych długim stażem i niebezpiecznymi warunkami wysyła na zasłużoną Emeryturę ale Ty nie znasz znaczenia pojęcia Reform. Dla Ciebie to słowo oznacza nic więcej jak kradzież lub majtki. Jesteś zwyczajnie głupi! To tylko w Polsce jest możliwe...Ustawa z 2008r o Emeryturach POmostwoych art 4 ust 4.z mocą wsteczną...Pracownik Który na rok 1998 jako starszy wiekiem i mając zaledwie 15 lat pracy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych ale posiadał już 25 lat stażu pracy w ogóle (jak by o ten staż w tej ustawie miało chodzić) dostał prawo do emerytury a ten co zasuwał 23 lat pracy w tych warunkach lecz nie miał 25 stazu gdyż zwyczajnie nie był starszy wiekiem -- był młodszy , juz nie.!---- art. 32 ust. 2 Konstytucji RP.

  Odpowiedz
 • ja(2019-11-09 10:43) Zgłoś naruszenie 21

  Najlepiej pochować w urnie we własnym ogrodzie. Nie zarobi nikt. Kasę drą jak hieny wszyscy,począwszy od zakładów pogrzebowych na księżach kończąc.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane