To koniec OFE. Zanim pieniądze trafią na IKE, stracimy 15 proc. oszczędności

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki07.11.2019, 07:25; Aktualizacja: 07.11.2019, 07:30
Operacja dotyczy 15,8 mln Polaków i aktywów w OFE wartości 162 mld zł

Operacja dotyczy 15,8 mln Polaków i aktywów w OFE wartości 162 mld złźródło: ShutterStock

Na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji rząd przyjął ustawę o zmianach w systemie emerytalnym. To gest, który miał udowodnić, że w tej sprawie nie ma zmian i dyskusji w obozie władzy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (49)

  • To Kasa kilku procent co zostało w OFE(2019-11-10 18:43) Zgłoś naruszenie 01

    Ten kto Został dostanie Gotówkę na IKE...Kto nie został ten FRAJER !!! Jego kasę ZUS już dawno wydał !!!

    Odpowiedz
  • wedd(2019-11-08 20:01) Zgłoś naruszenie 11

    W sumie dobrze że likwidują tego bubla, mam nadzieję że w przypadku ppk wyeliminowali wszystkie błędy jakie miało ofe. Opłatę za obsługę ustalili niską a więc fundy już nie będą się na tym dorabiały, chociaż tyle dobrego

    Odpowiedz
  • obserwator(2019-11-08 14:34) Zgłoś naruszenie 01

    co najmniej dziwny tytuł, i to DGP, nie straci tylko opłaci podatek, ale trzeba bić pianę, dziwne że jak Tusk okradł OFE i mówił, że nie są to pieniądze POlaków, to wtedy było wg piszącego oky

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ula25(2019-11-08 10:21) Zgłoś naruszenie 50

    Jaki ze mnie był naiwny człowiek kiedy zapisywałam się do OFE. Ile zabawnych rozmów prowadziliśmy z mężem o przyszłych emeryturach. Było o palmach jak wcześniej Państwo pisaliście, o wycieczkach bliższych i dalszych. Znajoma w przybliżeniu obliczyła mi emeryturę. Cieszyłam się jak dziecko i z radością pomyślałam, że warto było przepracować przeszło 40 lat i podnosić kwalifikacje. Tym bardziej, że pieniądze z OFE były w ZUS. Prawdą jest, że przeczytałam ustawę o naliczaniu emerytury, ale nie dopuściłam jej do własnej wiadomości . Wszak pieniądze z OFE były na moim koncie w ZUS. Nadszedł dzień odczytania informacji z ZUS. Przeczytałam ją kilka razy i poprosiłam męża, aby ją przeczytał. W odpowiedzi usłyszałam: " Boże, to jaką ja dostanę". Otrzymałam kilkaset złotych mniejszą. Dzięki temu, że należałam do OFE . Do dzisiaj nie mogę uwierzyć, że okazałam się taka naiwna. W innej sytuacji mogłabym powiedzieć, że " czas leczy rany". W przypadku emeryta takie stwierdzenie byłoby bardzo bolesne. Życzę Wszystkim Państwu zdrowia.

    Odpowiedz
  • nic nie zabiorą(2019-11-08 09:08) Zgłoś naruszenie 62

    nic nie zabiorą mi na rozdawnictwo bo przesuwam wszystko do ZUS (tak czy siak, jak tam wpłaci się pieniądze to jak kamień w studnię) .... za duzo mam lat aby łapać się na takie kombinacje, co to juz nie było.... tamci przynajmniej jak zabrali mi połowę z OFE to zapisali mi to na koncie w ZUS - wyszło lepiej, bo z OFE od kilu lat nie ma nic na plus, a jak jest to zjada prowizja tych co niby mają zarabiać moją kasą (w sumie dla siebie zarabiają). Powiem tak - w OFE wpisano mnie z marszu, teraz mam 50lat i co i nic.... zus chociaz co roku podnosi o inflacje zebrane pieniądze ...w OFE tego nie ma ..... Nie dam ani grosza do IKE, nie przeniosę tam pieniedzy ... znowu ktos prywatny bedzie sie na nich bogacił, a do tego te 15% na rozdawnictwo - to ja spokojnie poczekam na emeryturę i wtedy zapłacę albo nie - kto wie co bedzie za 15lat .... kto z nas w ogóle dożyje ?? Aaaaaa, że niby jeszcze dziedziczone ?? w OFE tez tak miało być, miały byc to w pełni moje/nasze pieniądze a potem to zmienili jak sie okrągła sumka nazbierała - za kilka lat bezie z tym IKE podobnie - BO KASA ZAWSZE KUSI ABY JĄ

    Odpowiedz
  • Obywatel(2019-11-08 07:42) Zgłoś naruszenie 50

    Pieniedzmi w ZUS w systemie skladki zdefiniowanej nalezy zaczac racjonalnie zarzadzac m.in. poprzez zmiane naliczania renty rodzinnej. ------- Ze wzgledu na niska luke genderowa w placach w malzenstwie, szczegolnie w pierwszej polowie dochodowej spoleczenstwa, wdowa z wypracowana emerytura np. 1300 zl nie moze przejac ani grosza z emerytury 1500 zl po zmarlym mezu, a wdowie - pani prezesowej, ktora nie wypracowala swojego swiadczenia nalezy sie 85% emerytury meza np. z 20 tys. zl, mimo ze na koncie ZUS po prezesie jest zero srodkow.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • adaś(2019-11-07 21:02) Zgłoś naruszenie 60

    To gdzieś przeczytałem. To jest najlepsze.** "- Gdyby ktokolwiek komukolwiek w życiu prywatnym lub w biznesie zaproponował takie warunki, jakie OFE zaproponowały Polakom, zostałby wyszydzony i wyśmiany. Nikt normalnie by w to nie wszedł - komentuje za to Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców." ** A Państwo Polskie niby już wolne, nie zniewolone zaproponowało to w majestacie prawa swoim obywatelom i ich okradło.I to zaproponował rząd AWS Buzka i Balcerowicza czyli rząd solidarnowościowy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Prawda(2019-11-07 20:31) Zgłoś naruszenie 44

    Kiedy zaczniemy głośno mówić o tym, że GUS fałszuje dane dotyczące wysokości inflacji, a pisowska RPP okrada Polaków z ich oszczędności nie podnosząc stóp procentowych

    Odpowiedz
  • ?(2019-11-07 19:47) Zgłoś naruszenie 34

    Do Leonida - naiwny Pan jak dziecko IKE to gorszy kant jak OFE, a przy tym łobuzy z IKE będą inwestować jak będą chcieli, do straty całej Pana kasy. OFE tak nie mogła i PPK też nie będzie mogła szaleć. Dając na IKE okradają pana jeszcze z 15 %. A kasę z IKE będzie Pan mógł wybrać po ukończeniu 65 lat. Czy aby na pewno wie Pan co wyrabia Pinokio i ekipy z PTE z kasą z OFE?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • expert emeryt(2019-11-07 16:05) Zgłoś naruszenie 84

    Pieniądze w OFE są ZUS-u, obecnych emerytów, bo do ZUS płaciliście 19,52% z wynagrodzenia tak, jak przedtem I ANI GROSZA więcej. I płaciliście na obecnych emerytów, NIE DLA SIEBIE. Na was - wasze dzieci zapłacą, jeśli wygodniccy będą je posiadać.To skandal, że będą z tego jakieś prywatne pieniądze !!! Wszystko z OFE należy przekazać do ZUS !!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • christoph(2019-11-07 12:13) Zgłoś naruszenie 71

    "Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone." Ha, ha, ha już OFE miało być moimi pieniędzmi i sprawić, że miałem leżeć pod palmą na emeryturze. Kto zabroni im zabrać i środki z IKE??? Minie rok, dwa, dziesięć i uchwali się nową ustawę, jak zabraknie pieniędzy na rozdawanie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rządzony(2019-11-07 11:46) Zgłoś naruszenie 140

    Zasada rządzących (każdych!) - najpierw ja, potem szwagier, a jak co zostanie - reszcie równo i sprawiedliwie!

    Odpowiedz
  • Zmienic sposob naliczania renty rodzinnej(2019-11-07 11:34) Zgłoś naruszenie 63

    Nalezy zmienic sposob naliczania renty rodzinnej. Wdowa powinna zachowac swoja emeryture plus 75% kwoty pozostajacej po mezu.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Wdowa(2019-11-07 10:50) Zgłoś naruszenie 102

    A gdzie obiecana ustawa pozwalająca pobierać całą emeryturę własna i połowę renty po zmarłym mężu ? W krajach unijnych taki przepis obowiązuje, a u nas tylko obiecują ! Przecież na tą rentę zmarły małżonek też płacił składki emerytalno- rentowe przez np.40 lat ! Gdzie one są ?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Pozdrawiam(2019-11-07 10:50) Zgłoś naruszenie 155

    Szanowni Państwo, cały system obecny jest piramidą finansową - oparty na nowo wchodzących na rynek pracy. Niestety całość nie ma racji bytu, skoro rodzi się coraz mniej dzieci. Jedyną nadzieją jest zwiększenie dzietności - zatem konieczny jest powrót do normalności: rodzin z kilkorgiem dzieci, małżeństw. Inaczej na nic wszelkie zabiegi finansowo-księgowe.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • LibaBaba(2019-11-07 10:27) Zgłoś naruszenie 74

    IKE i IKZE to konta przypisane do konkretnej osoby i środki z tych kont można wypłacić w każdej chwili, plusem jest to że jak się osiągnie wiek emerytalny i dopiero wówczas się wypłaci nasze dochody z kapitału nie bedą opodatkowane tzw podatkiem Belki, jeżeli wcześniej się wypłaci to taki podatek się zapłaci (tak jak na lokacie) więc z tych akurat rachunków nikt nie zabierze środków jak z OFE, bo jak będą takie zakusy to każdy sobie te środki wypłaci i już.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Była Kasa..(2019-11-07 09:35) Zgłoś naruszenie 131

    I nie ma Kasy.... Bo z gotówki zrobi się zapis należności przyszłej w ZUS. Czy kiedyś ZUS będzie miał kasę jest to mocno niepewne. A gotówką w OFE aż się prosi o przytulenie

    Odpowiedz
  • oszukana przez rząd(2019-11-07 09:04) Zgłoś naruszenie 373

    znowu ************ i po co ta obłuda, z IKE itp. będzie to samo. Polacy będą zbierać przez kilka lat jak to było z OFE a później po części będą zabierać tak jak to z OFE robili. I po 40 latach pracy mam 1700 zł netto emerytury, gdzie próżniaki tj. emerytura plus dostaje ok. 900 zł netto teraz jeszcze dostali 500 plus netto, ja nie dostałam 500 plus bo przekraczam 1600 zł brutto bo byłam głupia i pracowałam aż tyle lat. Także z emerytury plus za brak chęci do pracy mają tyle samo co ja po 40 latach pracy. LUDZIE WYJDŹMY NA ULICĘ BO RZĄD LUDZI PRACY TRAKTUJE JAK PAROBKÓW.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • 15% tu, wcześniej też OFE doiło ile mogło(2019-11-07 08:36) Zgłoś naruszenie 263

    Po co te ceregiele. Jakby nie można było wprost zabrać. Czekam kiedy IKE pójdzie pod nóż. Pewnie i PPK skończy kiedyś jak OFE. Bo Obywatel to taki dawca gotówki i nic więcej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kamil(2019-11-07 08:12) Zgłoś naruszenie 174

    W tym chorym kraju nic nie zaskoczy, nawet tak absurdalne pomysły.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz