statystyki

Duże sklepy drżą przed nowymi daninami

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto04.11.2019, 08:40; Aktualizacja: 04.11.2019, 14:55
Wszystko wskazuje na to, że nie będzie poboru podatku od sprzedaży detalicznej w 2020 r.

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie poboru podatku od sprzedaży detalicznej w 2020 r.źródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie poboru podatku od sprzedaży detalicznej w 2020 r.

Choć daninę wprowadzono jeszcze w 2016 r., to do tej pory fiskus nie zobaczył z niej ani złotówki. Ze względu na spór między Polską a Komisją Europejską pobór podatku jest zawieszony. Według obecnego stanu prawnego – do końca grudnia tego roku.

– Wszystko wskazuje na to, że zawieszenie poboru zostanie przedłużone – mówi nam jednak osoba z rządu. Dlaczego? Komisja uważa, że nowy podatek jest niedozwoloną pomocą publiczną (preferuje małe sklepy). I choć rząd w Warszawie wygrał z nią w maju przed Sądem Unii Europejskiej, to sprawa znów trafia na wokandę. Pod koniec lipca KE odwołała od wyroku i sprawa trafi na wokandę Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie wiadomo, kiedy trybunał zajmie się sprawą, a tym bardziej – kiedy zapadnie wyrok. Biorąc pod uwagę tryb stosowany przez TSUE w innych sprawach, może to nastąpić dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Właśnie z tego względu zawieszenie poboru mogłoby potrwać jeszcze przez cały przyszły rok.

– Pobieranie daniny byłoby ryzykowne, bo w przypadku przegranej trzeba by ją oddać wraz z odsetkami – mówi nasz rozmówca.

Teoretycznie rząd mógłby nie robić nic i poczekać do końca roku, aż wygaśnie ustawa zawieszająca pobór podatku. I od nowego roku sieci handlowe musiałyby już odprowadzać 0,8 proc. od przychodu 17–170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł. Ale budżet radzi sobie bez dodatkowego obciążenia sieci detalicznych. Według danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu deficyt w państwowej kasie po wrześniu wyniósł 1,8 mld zł. To zaledwie 6,3 proc. planu na cały rok.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane