statystyki

Duże sklepy drżą przed nowymi daninami

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto04.11.2019, 08:40; Aktualizacja: 04.11.2019, 14:55
Wszystko wskazuje na to, że nie będzie poboru podatku od sprzedaży detalicznej w 2020 r.

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie poboru podatku od sprzedaży detalicznej w 2020 r.źródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie poboru podatku od sprzedaży detalicznej w 2020 r.

Choć daninę wprowadzono jeszcze w 2016 r., to do tej pory fiskus nie zobaczył z niej ani złotówki. Ze względu na spór między Polską a Komisją Europejską pobór podatku jest zawieszony. Według obecnego stanu prawnego – do końca grudnia tego roku.

– Wszystko wskazuje na to, że zawieszenie poboru zostanie przedłużone – mówi nam jednak osoba z rządu. Dlaczego? Komisja uważa, że nowy podatek jest niedozwoloną pomocą publiczną (preferuje małe sklepy). I choć rząd w Warszawie wygrał z nią w maju przed Sądem Unii Europejskiej, to sprawa znów trafia na wokandę. Pod koniec lipca KE odwołała od wyroku i sprawa trafi na wokandę Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie wiadomo, kiedy trybunał zajmie się sprawą, a tym bardziej – kiedy zapadnie wyrok. Biorąc pod uwagę tryb stosowany przez TSUE w innych sprawach, może to nastąpić dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Właśnie z tego względu zawieszenie poboru mogłoby potrwać jeszcze przez cały przyszły rok.

– Pobieranie daniny byłoby ryzykowne, bo w przypadku przegranej trzeba by ją oddać wraz z odsetkami – mówi nasz rozmówca.

Teoretycznie rząd mógłby nie robić nic i poczekać do końca roku, aż wygaśnie ustawa zawieszająca pobór podatku. I od nowego roku sieci handlowe musiałyby już odprowadzać 0,8 proc. od przychodu 17–170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł. Ale budżet radzi sobie bez dodatkowego obciążenia sieci detalicznych. Według danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu deficyt w państwowej kasie po wrześniu wyniósł 1,8 mld zł. To zaledwie 6,3 proc. planu na cały rok.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane