statystyki

UZP podpowiada, co robić, gdy e-oferta nie daje się otworzyć

autor: Sławomir Wikariak30.10.2019, 09:10; Aktualizacja: 30.10.2019, 09:10
Nie można przedłużyć czynności otwarcia ofert na kolejne dni. Musi się ona zakończyć do północy – wynika z najnowszej opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych.

Nie można przedłużyć czynności otwarcia ofert na kolejne dni. Musi się ona zakończyć do północy – wynika z najnowszej opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych.źródło: ShutterStock

Nie można przedłużyć czynności otwarcia ofert na kolejne dni. Musi się ona zakończyć do północy – wynika z najnowszej opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych.

Opinia została wydana w związku z powtarzającymi się problemami z otwarciem ofert składanych w przetargach i wątpliwościami zamawiających, co powinni robić w takich sytuacjach.

Powodów jest wiele – w przypadku miniPortalu wciąż zdarza się na przykład podwójne zaszyfrowanie oferty przez przedsiębiorców czy wskazanie niewłaściwego identyfikatora postępowania. Z drugiej strony czasem zamawiający nie mogą otworzyć pobranego już pliku, bo zwyczajnie nie skojarzyli aplikacji z takim akurat rozszerzeniem.

Przedłużenie jest niedopuszczalne

U stalenie przyczyny problemów nierzadko wymaga czasu. Dlatego też część zamawiających zastanawiała się, czy w takich sytuacjach czynność otwarcia ofert nie może zostać przedłużona o kolejny dzień lub nawet jeszcze dłużej.

UZP uznał w opinii, że jest to niedopuszczalne. Powołał się na art. 86 ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.). Zgodnie z nim otwarcie ofert następuje bezpośrednio po upływie terminu do ich składania, z tym że dzień, w którym upływa termin składania ofert, jest dniem ich otwarcia.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane