statystyki

UZP podpowiada, co robić, gdy e-oferta nie daje się otworzyć

autor: Sławomir Wikariak30.10.2019, 09:10; Aktualizacja: 30.10.2019, 09:10
Nie można przedłużyć czynności otwarcia ofert na kolejne dni. Musi się ona zakończyć do północy – wynika z najnowszej opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych.

Nie można przedłużyć czynności otwarcia ofert na kolejne dni. Musi się ona zakończyć do północy – wynika z najnowszej opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych.źródło: ShutterStock

Nie można przedłużyć czynności otwarcia ofert na kolejne dni. Musi się ona zakończyć do północy – wynika z najnowszej opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych.

Opinia została wydana w związku z powtarzającymi się problemami z otwarciem ofert składanych w przetargach i wątpliwościami zamawiających, co powinni robić w takich sytuacjach.

Powodów jest wiele – w przypadku miniPortalu wciąż zdarza się na przykład podwójne zaszyfrowanie oferty przez przedsiębiorców czy wskazanie niewłaściwego identyfikatora postępowania. Z drugiej strony czasem zamawiający nie mogą otworzyć pobranego już pliku, bo zwyczajnie nie skojarzyli aplikacji z takim akurat rozszerzeniem.

Przedłużenie jest niedopuszczalne

U stalenie przyczyny problemów nierzadko wymaga czasu. Dlatego też część zamawiających zastanawiała się, czy w takich sytuacjach czynność otwarcia ofert nie może zostać przedłużona o kolejny dzień lub nawet jeszcze dłużej.

UZP uznał w opinii, że jest to niedopuszczalne. Powołał się na art. 86 ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.). Zgodnie z nim otwarcie ofert następuje bezpośrednio po upływie terminu do ich składania, z tym że dzień, w którym upływa termin składania ofert, jest dniem ich otwarcia.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane