Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył karę na kolejną firmę telemarketingową, która wydzwaniała do ludzi, choć nie miała na to zgody. Telemarketerzy nie zdawali sobie sprawy, że system losujący wybierał numery jednej z delegatur UOKiK.
Chodzi o firmę Arstele. Jej telemarketerzy dzwonili pod losowo wybrane numery i zapraszali ludzi na bezpłatne „badania medyczne”. W rzeczywistości, jak uznał UOKiK, były to prezentacje handlowe firmy VGET. Podczas nich po badaniu tajemniczym urządzeniem AM Scan przedstawiciele tej firmy namawiali na zakup nie mniej tajemniczych produktów, które miały pomóc w pozbyciu się rzekomo zdiagnozowanych dolegliwości. Na firmę VGET nałożono karę w wysokości 2,7 mln zł w lipcu 2019 r.
Teraz przyszedł czas na ukaranie firmy telemarketingowej, która zachęcała przez telefon do wzięcia udziału w „badaniach medycznych”. Prezes UOKiK uznał, że nie miała ona zgody klientów na telemarketing, co jest wymagane przez art. 172 ust. 1 ustawy – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1954 ze zm.).
Reklama
Właściciel firmy tłumaczył, że jego pracownicy uzyskiwali wymaganą zgodę już podczas rozmowy. Jeśli abonent jej nie wyrażał, to mieli przerywać rozmowę. Nie było na to żadnego dowodu, bo rozmowy nie były nagrywane.
Są natomiast dowody na to, że właściciel Arstele mijał się z prawdą. Okazało się bowiem, że już po wszczęciu postępowania jego telemarketerzy dwukrotnie dodzwonili się do pracowników poznańskiej delegatury UOKiK i to ich zapraszali na „badania”. Nie tylko nie prosili o zgodę na przedstawienie oferty, ale zapewniali, że „badania” nie mają celu handlowego i są organizowane przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Kara nałożona na firmę to 37 tys. zł.