statystyki

NSA: Szlam też może być wynagrodzeniem

autor: Patrycja Dudek30.10.2019, 17:00
Podatnik, który czyści zbiorniki wodne w zamian za możliwość odbioru osadu, płaci z tego tytułu VAT – wynika z wyroku NSA.

Podatnik, który czyści zbiorniki wodne w zamian za możliwość odbioru osadu, płaci z tego tytułu VAT – wynika z wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Podatnik, który czyści zbiorniki wodne w zamian za możliwość odbioru osadu, płaci z tego tytułu VAT – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o podatnika, który oczyszczał zbiorniki wodne z błota szlamowego. Prace wykonywał na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie otrzymywał za to pieniędzy, tylko zabierał wydobyty szlam. Czasem nawet do niego dopłacał. Następnie szlam odsprzedawał. Na sprzedaży zarobił niemal 0,5 mln zł.

Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że mężczyzna odpłatnie świadczył usług oczyszczania zbiorników wodnych w zamian za ekwiwalent w postaci błota szlamowego. Ponieważ wynagrodzenie nie miało formy pieniężnej, to naczelnik przyjął, że podstawą opodatkowania powinna być wartość rynkowa wykonanych usług.

Ustalił, że odpłatność za jedną roboczogodzinę czyszczenia stawu wynosi 9 zł za metr sześc. Pomnożył więc przez tę kwotę ilość sprzedanego przez podatnika błota i na tej podstawie wyliczył VAT do zapłaty.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane