statystyki

Ułatwienia w sukcesji od 2020: Odchodzący na emeryturę przedsiębiorca przekaże koncesje i zezwolenia

autor: Aleksandra Krawczyk29.10.2019, 08:50; Aktualizacja: 29.10.2019, 09:01
biznes, firma, analiza, analityk, doradca

Jakie zmiany w sukcesji od 2020 r?źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, które ułatwią przejście decyzji administracyjnych, gdy do zbycia firmy (np. sprzedaży lub darowizny) doszło jeszcze za życia jej właściciela. Inną nowością jest instytucja tymczasowego przedstawiciela do zarządzania udziałem w przedsiębiorstwie. Co jeszcze zmieni się od 1 stycznia 2020 r.?


Całkowitą nowością będzie instytucja tymczasowego przedstawiciela do zarządzania udziałem w przedsiębiorstwie wchodzącym w skład spadku. Ma ona ułatwić rozwiązanie problemów z sukcesją w przypadku śmierci małżonka przedsiębiorcy.

Znowelizowane przepisy ułatwią zbycie całego przedsiębiorstwa jeszcze za życia jego właściciela, np. jego sprzedaż lub przekazanie w darowiźnie następcy. Uregulowano bowiem zasady przeniesienia w takich sytuacjach koncesji, zezwoleń, licencji i innych decyzji związanych z przedsiębiorstwem.

Charakter doprecyzowania obowiązujących regulacji mają zmiany dotyczące uprawnień dzieci i osób ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie.

Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (t.j. Dz.U. poz. 1629 ze zm.; dalej: ustawa sukcesyjna) weszła w życie niespełna rok temu, a już doczekała się istotnej nowelizacji. Jej celem ma być wprowadzenie jeszcze dalej idących ułatwień w zakresie przekazywania przedsiębiorstw osób fizycznych ich następcom, a w rezultacie popularyzacja mechanizmów i narzędzi zaprojektowanych na potrzeby zarządu sukcesyjnego oraz ogólnie planowania sukcesji wśród przedsiębiorców jednoosobowych. Nowelizacja została dokonaną ustawą z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. poz. 1495). Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Do najważniejszych zmian należą:


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Tyrka(2019-10-29 09:24) Zgłoś naruszenie 10

    w związku z tym, że egzamin notarialny w 2019 r. zdało aż 50%, sugeruję komisji egzaminacyjnej, aby w 2020 r. wymyślili jakieś "ciekawe" zagadnienia z zarządem sukcesyjnym na egzamin notarialny. Takie zagadnienia, o jakich brak teorii i orzecznictwa. Wykończyć tych, co chcą być notariuszami!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane