statystyki

Biernat: Nie czekamy na kolejne zadania od państwa [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak24.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.10.2019, 10:05
Maciej Biernat, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Maciej Biernat, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowychźródło: DGP

Podmioty, z którymi konkurujemy, to nierzadko dużo większe firmy, które na wolnym rynku obracały się dużo dłużej, i my nie stanowimy dla nich zero-jedynkowej konkurencji - Maciej Biernat, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Nowy dowód osobisty z czipem zaczęliśmy wydawać w marcu tego roku. Teraz okazuje się, że do sierpnia 2021 r. musimy zacząć wydawać zupełnie nowy blankiet. Unijne przepisy wymagają, by w ciągu dwóch lat przygotować dowody zawierające dwa odciski palców. To bardzo mało czasu, wziąwszy pod uwagę, że przygotowanie obecnego dowodu zajęło nam dekadę.

Projekt pl.ID rzeczywiście „pączkował” ok. 10 lat. To było gigantyczne przedsięwzięcie informatyczne na skalę europejską, porównywalne do takich projektów jak system płatności drogowych viaTOLL, system ZUS czy CEPiK 2.0. Projekt pl.ID udało się zakończyć i rozliczyć, mamy nowy dowód osobisty, który jest dobrym produktem. I dziś faktycznie stajemy przed nowym wyzwaniem, które roboczo nazywamy eDO 2.0. Być może dwa lata na przygotowanie nowego dowodu to byłby krótki czas, gdybyśmy zaczynali od zera. My mamy już bagaż doświadczeń – i tych dobrych, i złych. Dzięki temu czas wyznaczony przez UE, czyli sierpień 2021 r., nie wydaje się okresem absurdalnie krótkim, choć bardzo wymagającym. Część doświadczeń natury organizacyjnej możemy wykorzystać przy tym nowym projekcie, ale w dużej mierze zaczniemy od zera, gdyż nowe rozwiązanie narzuca chociażby nową architekturę informatyczną. Skala tego projektu będzie ogromna. Dziś odciski palców pobierane są przy wyrabianiu paszportów, o które można wnioskować w ok. 130 urzędach w kraju. Dowody osobiste wyrabia się w gminach, co oznacza, że do zmian przystosować trzeba będzie ok. 2,5 tys. gmin w Polsce.

Na jakim etapie są przygotowania do emisji nowego dowodu?

Nie słyszałem, by projekt został oficjalnie rozpoczęty. Zaangażowanych będzie wiele podmiotów, PWPW również. Po swojej stronie analizujemy możliwe scenariusze i kosztorysy. Chodzi o to, byśmy w momencie ogłoszenia projektu nie startowali z poziomu wstępnych przemyśleń.

Kiedy rząd powinien wykonać pierwszy krok, byśmy mieli jeszcze szansę zdążyć do sierpnia 2021 r.?

Odpowiem wymijająco – im szybciej, tym lepiej. Przebieg procesu pl.ID pokazał, że nawet małe niedociągnięcie czy błąd komunikacyjny może wywołać lawinę, spod której ciężko się potem wydostać. Dla nas istotne jest, by na każdym etapie tak dużego projektu zapewniony był minimalny bufor czasowy, by uniknąć atmosfery „gonitwy” i by ludzie nie musieli pracować ponad miarę.

Konieczność umieszczenia odcisków palców w nowym dowodzie oznacza, że o wnioskowaniu o jego wydanie przez internet możemy zapomnieć?


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane