statystyki

Unijny ser obrywa za samoloty. USA nałożyły karne cła

autor: Jakub Kapiszewski, Magdalena Cedro21.10.2019, 09:06; Aktualizacja: 21.10.2019, 09:06
umowa USA UE Trump

Jeśli statek ze szkocką whisky lub francuskim winem nie zdążył wpłynąć do amerykańskiego portu do piątku, drogo za to zapłacił.źródło: ShutterStock

Jeśli statek ze szkocką whisky lub francuskim winem nie zdążył wpłynąć do amerykańskiego portu do piątku, drogo za to zapłacił.

To efekt karnych ceł w wysokości 25 proc., którymi objętych zostało wiele europejskich produktów spożywczych. Na liście znalazły się oliwki, sery, jogurty, owoce morza, tkaniny. Z kolei cłami o wartości 10 proc. obłożone zostały samoloty produkowane przez Francję, Hiszpanię, Niemcy i Wielką Brytanię.

To konsekwencja orzeczenia wydanego przez Światową Organizację Handlu (WTO), która w sporze o Airbusa – a konkretnie o pomoc, jakiej lotniczemu gigantowi miały udzielać kraje europejskie – przyznała rację USA. Waszyngton wyliczył, że osiągnęła ona łączą wartość 22 mld dol. i zapewniła firmie ze Starego Kontynentu lepszą pozycję na rynku niż amerykańskiemu Boeingowi.

Cła nie uderzą po równo we wszystkie kraje europejskie, bo do różnych obłożonych dodatkową daniną kategorii produktowych przypisane są różne państwa. Polska została wymieniona w zaledwie trzech z nich. Co więcej, wartość importu produktów, do których przypisany jest nasz kraj, w poprzednich latach była bliska zeru. Według Marka Wąsińskiego, analityka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, załapały się jedynie podroby wieprzowe; wartość ich importu do UE to niecałe 10 tys. dol.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane