PiS chce zbudować polski model państwa dobrobytu w 12 lat. Jego koncepcja sprowadza się do słynnego „jakoś to będzie”

autor: Sebastian Stodolak05.10.2019, 08:45
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Nie martwcie się zatem o jutro, bo jutro samo zatroszczy się o siebie. Starczy dniowi jego własnej biedy”. Taki przekaz z Ewangelii według św. Mateusza kiepsko nadaje się na podstawę polityki gospodarczo-społecznej. Dlatego nawet przywiązany do chrześcijańskich wartości rząd PiS planuje. Perspektywa planowania? Trzy kolejne kadencje. W tym czasie ma powstać – jak przekonuje spiritus movens partii Jarosław Kaczyński – państwo dobrobytu. Dobry plan?

Istniejące modele państw dobrobytu duszą gospodarczy silnik. 1,44 proc., 1,52 proc., 1,48 proc. – to średni wzrost PKB z ostatnich pięciu lat odpowiednio Francji, Belgii i Finlandii. Według statystyk OECD – najbardziej szczodrych na świecie państw opiekuńczych. To niezbyt imponujące wyniki, biorąc pod uwagę, że polska gospodarka rozwijała się w tym czasie w tempie ponad dwukrotnie wyższym – średnio 4,02 proc. PKB. Ale prezes Kaczyński ma chyba w zanadrzu pomysł, jak pogodzić ogień z wodą, czyli wzrost gospodarczy z wysokim socjalem, skoro podkreśla, że nasze państwo dobrobytu będzie „nową jakością”.

Wiedza a władza

Magazyn DGP. Okładka. 4 października 2019

Magazyn DGP. Okładka. 4 października 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy państwo opiekuńcze w Polsce, która ściga jeszcze zachód Europy, to w ogóle dobry pomysł?

Zazwyczaj w takim przypadku udziela się dwóch motywowanych ideologicznie odpowiedzi: absolutnie tak i absolutnie nie. Ci na „tak” chcą importować rozwiązania szwedzkie. Ci na „nie” twierdzą, że istnieje wyłącznie wybór między socjalizmem a kapitalizmem i próba pogodzenia tych dwóch systemów w ramach jakiejś trzeciej drogi spycha nas ku stagnacji, a w końcu – na straszliwą hayekowską „drogę do zniewolenia”. Obie grupy tkwią w błędzie.

Pierwsza niesłusznie utożsamia państwo dobrobytu wyłącznie z wysokimi podatkami i rozbuchanymi świadczeniami społecznymi, rozdzielanymi w sprawiedliwy społecznie sposób. Druga nie zdaje sobie sprawy, że przed zejściem na drogę do zniewolenia przy budowie państwa socjalnego może uchronić nas ten sam wolnorynkowiec Friedrich Hayek, którego tak chętnie cytują.

Od razu zastrzegam, że sam wcale nie jestem zwolennikiem idei państwa dobrobytu, a wręcz przeciwnie. Ale skoro ktoś już chce je budować, to lepiej, żeby robił to mądrzej, a nie głupio.

Mądrzej (co nie znaczy, że mądrze) robią to wspomniani Szwedzi. Mają hojny socjal i wysokie podatki, a przy tym niskie zadłużenie i przyzwoity wzrost gospodarczy (w ciągu ostatnich pięciu lat średnio 2,86 proc. PKB). Jednocześnie zachowują wysoki poziom wolności gospodarczej. Wydaje się więc, że znaleźli magiczny sposób, jak mieć ciastko i zjeść ciastko jednocześnie.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (79)

  • pieknie55(2019-10-12 15:55) Zgłoś naruszenie 10

    Przeca piniondze rosna kazda wiosna na drzewach i krzewach zamiast lisci a zimuja w banku u GLAPA i jego SISTERS STARS

    Odpowiedz
  • henry(2019-10-08 19:45) Zgłoś naruszenie 10

    za 12 lat to polski nie będzie

    Odpowiedz
  • Stanisława Kosmosa(2019-10-08 17:04) Zgłoś naruszenie 10

    Myślę,że formuła państwa dobrobytu jest do pogodzenia ze stanem gospodarki polskiej.Ale ta zależność musi prowadzić do wzrostu gospodarczego PKB z roku na rok,a nie do stagnacji gospodarczej.W przypadku nadmiernie rozdętego programu osłonowego obywateli,czy firm,który prowadzi do uśpienia inicjatyw innowacyjnych i rozwojowych,czeka nas niepowodzenie i spowolnienie rozwojowe.

    Odpowiedz
  • Achzarit(2019-10-07 14:07) Zgłoś naruszenie 10

    Tylko w krajach UE PKB liczony jest w euro w Polsce - w PLN. Polski PKB 4 razy wyższy niż belgijski? A zlotówka ile razy słabsza od euro?

    Odpowiedz
  • MM(2019-10-07 11:55) Zgłoś naruszenie 20

    POBOŻNE ŻYCZENIA NAWIEDZONEGO ,CHOĆ NIE WIERZĄCY WIERZY W CUDA MAŁA MIEJSCOWOŚĆ NA WSCHODZIE KARCZMARZ I PLEBAN LEDWIE CIĄGNĘLI,POSTANOWILI COŚ ZROBIĆ ,NA OBRZEŻACH BYŁA STUDNIA UTOPILI IKONĘ ,I NIE DŁUGO LUDZIE ZOBACZYLI ŚWIĘTOŚĆ ,NO I CUD ;PRZYJECHAŁ DZIENNIKARZ Z MIASTA I PYTA SIĘ KARCZMARZA CZY TO CUD I CZY POMAGA ,NA TO KARCZMARZ - O ILE WIEM TO DWÓM JUŻ POMOGŁO - KOMU ? MNIE I PLEBANOWI" POMOGŁO NAWIEDZONEMU I WŁADZY NA PEWNO

    Odpowiedz
  • czytelnik(2019-10-07 09:40) Zgłoś naruszenie 04

    punkt widenia zależy od punktu siedzenia, dziennikarz DGP nigdy nie dopatrzy się obiektywnie co się dzieje,ja natomiast widzę, że rząd podejmuje konkretne zadania, aby w Polsce się żyło coraz lepiej

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2019-10-06 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    uwłaszczona nomenklatura państwo dobrobytu ma już od 30 lat

    Odpowiedz
  • nabank(2019-10-06 18:50) Zgłoś naruszenie 30

    nowy model komunizmu , dzielimy wszystko po równo a miernoty misiewicze i obiboki korzystają w pełni z socjalu.

    Odpowiedz
  • Manach(2019-10-06 15:08) Zgłoś naruszenie 10

    Nie przeczytałem całego artykułu (abonament.. ;), ale wydaje mi się, że Hayek w swojej książce nie utożsamiał socjalizmu z państwem socjalnym. Raczej mówił o socjalizmie jak w ZSRR i Trzeciej Rzeszy , a nie o państwach opiekuńczych. Może w reszcie artykułu jest o tym mowa, jeśli tak, to przepraszam za zawracanie głowy :)

    Odpowiedz
  • Rbu(2019-10-06 14:13) Zgłoś naruszenie 30

    Nikt nam nie zrobi Nic, nikt Nam nie weźmie Nic bo z nami jest Ojciec Rydz (yk). Nie ma to jak Jarosław Zbawiciel. Zamiast PIS powinno być PIC. Aby Polskę uratować trzeba PIS zdelegalizować. Chyba, że zamiast Prawo i Sprawiedliwość będzie: Przywrócimy Idealny Socjalizm. Wszystkim równo 500+ (Czy się stoi czy się leży 500+ się należy.- To już było).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • W.Borsa(2019-10-06 14:10) Zgłoś naruszenie 20

    Która partia zobowiąże się do uchwalenia i wprowadzenia do kpk zapisu: „Każde oszustwo musi być ścigane z mocy prawa, a sprawca musi wyrządzoną szkodę, w całości, naprawić.”?

    Odpowiedz
  • Boluś(2019-10-06 12:38) Zgłoś naruszenie 11

    Dla kógo koryyto?

    Odpowiedz
  • Rostek(2019-10-06 12:36) Zgłoś naruszenie 10

    Niema i nie bedzie a morze jestì

    Odpowiedz
  • Jaro(2019-10-06 11:55) Zgłoś naruszenie 276

    Za 12 lat? Za 12 lat to Jarosław będzie miał 82 lata, o ile dożyje.To prawie pewne. A dobrobyt? Jest jak horyzont. Oddala się w miarę jak się do niego zbliżamy. Pamiętam jak w 1976 r. (w tym roku pokazały się pierwsze kartki na cukier, 2 kg/miesiąc), uważałem że posiadanie Malucha to jest dobrobyt

    Odpowiedz
  • J234%(2019-10-06 06:27) Zgłoś naruszenie 1842

    Już nie można pieniążków wyprowadzać na zachód, a Polaków zatrudniać za grosze na umowy śmieciowe... Boli co? Niepomogly komisje od praworządności braku demokracji ...Tu nie chodzi o brak demokracji tylko o to, ze nie da się już z Polaków zrobić niewolników. A widmo przebrania kolejnych wyborów i odcięcia od kasy straszne jest dla liberałów. Elektorat LGBT za mały, żeby dał wygraną.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • kroll(2019-10-06 04:56) Zgłoś naruszenie 539

    w Grecji obecnie 17% bezrobocia, zrobili wszystko identycznie, co teraz Kaczyński, i choć sprzedają wszystkie dobra narodowe łącznie z wyspami, to nadal nie mogą się pozbierać

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2019-10-06 00:06) Zgłoś naruszenie 2951

    A co wy panowie z PO macie do zaproponowania ludziom????Urealnicie wiek emerytalny do 80 roku życia? Zabierzecie 500 plus, cofniecie opodatkowanie marketów i banków zachodnich, a podniesiecie podatki polskim firmom i przedsiębiorcom, żeby zasypali dziurę budżetową? Resztę OFE weźmiecie? Zagonicie ludzi do roboty w niedziele i święta? Sami na Maderę pojedziecie w tym czasie? 5 latki poślecie do szkół, żeby mogły od 14 roku życia pracować za 1700, tyrać za pół darmo dla Europy w marketach i montowniach?Najlepszą rodziną dla państwa będzie bezdzietna rodzina? Na nic nie będzie i nic się nie będzie dało? Obniżycie najniższą emeryturę do 700 złotych a stawkę godzinową do 5 złotych dla dobra rodaków? Podniesiecie składkę rentową?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • LGBT(2019-10-05 20:52) Zgłoś naruszenie 1853

    Sami prorocy i ekonomiści już straszyliscie wcześniej że będzie jak w Grecji, ale nie wyszło. Ile trzeba pisać bzdur, żeby wasza elita dorwała się do władzy zlodziejskie nasienie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • T1000(2019-10-05 18:26) Zgłoś naruszenie 6917

    Po pierwsze i ostatnie Polska i Polacy nie wytrzymają nawet połowy tego 12-letniego "eksperymentu".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kasia (2019-10-05 18:04) Zgłoś naruszenie 28102

    Kochani tylko Pis! My głosujemy na PIS!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz