statystyki

Kto pomylił cenę, ma jeszcze szansę wycofać się z aukcji

autor: Marcin Nagórek24.09.2019, 12:26; Aktualizacja: 24.09.2019, 12:26
klawiatura, aukcja, licytacja

Prowadzę firmę handlową, która sprzedaje sprzęty mechaniczne dla firm, w tym na portalach aukcyjnych. Jedna z maszyn została wystawiona pomyłkowo za ułamek wartości 5 tys. zł i natychmiast została kupiona przez klienta (przedsiębiorcę). Był to błąd w cenie, bo maszyna powinna kosztować 50 tys. zł. Źle wpisałem kwotę w formularzu. Teraz klient domaga się wydania mu maszyny. Czy mogę się wycofać?źródło: ShutterStock

Prowadzę firmę handlową, która sprzedaje sprzęty mechaniczne dla firm, w tym na portalach aukcyjnych. Jedna z maszyn została wystawiona pomyłkowo za ułamek wartości 5 tys. zł i natychmiast została kupiona przez klienta (przedsiębiorcę). Był to błąd w cenie, bo maszyna powinna kosztować 50 tys. zł. Źle wpisałem kwotę w formularzu. Teraz klient domaga się wydania mu maszyny. Czy mogę się wycofać?

Zasadniczą cechą stosunków cywilnoprawnych jest ich trwałość, a więc co do zasady umowy trzeba wykonywać. Jednak okoliczności opisane przez czytelnika uzasadniają skorzystanie z pewnych mechanizmów weryfikujących tę zasadę. W określonych przypadkach rozważyć można zastosowanie art. 82‒88 kodeksu cywilnego. Szczególne znaczenie ma art. 84 k.c., z którego wynika, że w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Przy czym jednak, jeżeli oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

W wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie z 30 stycznia 2019 r. (sygn. akt I C 114/18) wskazano np.: „Posługując się terminem błąd, art. 84 k.c. odwołuje się do potocznego jego rozumienia. Według powszechnie przyjętego określenia błąd polega na fałszywym, mylnym wyobrażeniu o otaczającej rzeczywistości. W tym znaczeniu błąd oznacza pewną zaszłość psychiczną i wyraża się w mylnym wyobrażeniu o rzeczywistym stanie sprawy (o prawdziwym stanie rzeczy) lub w ogóle brakiem takiego wyobrażenia”.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane