Pieniądze od upadłej firmy należą się bez zwłoki

autor: Michał Culepa23.09.2019, 08:34; Aktualizacja: 23.09.2019, 08:34
– Odszkodowanie w tych warunkach jest więc ekwiwalentem za utratę zatrudnienia. Zatem zasadne jest uznanie, że jest to należność określona w art. 230 ust. 2 Prawa upadłościowego – powiedziała sędzia Romualda Spyt.

– Odszkodowanie w tych warunkach jest więc ekwiwalentem za utratę zatrudnienia. Zatem zasadne jest uznanie, że jest to należność określona w art. 230 ust. 2 Prawa upadłościowego – powiedziała sędzia Romualda Spyt.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy powinno być wypłacone przez syndyka z bieżących środków upadłego pracodawcy.

Na wokandę Sądu Najwyższego trafiła nietypowa sprawa pracownika upadłego klubu tenisowego z miasta S. Niesłusznie zwolniono go z pracy, co zostało wykazane przed sądem. Problem w tym, że w pozwie żądał przywrócenia do pracy. Sąd zaś uznał – biorąc pod uwagę sytuację klubu i fakt, że toczy się już postępowanie upadłościowe, obejmujące likwidację majątku bankruta, że zamiast tego należy mu się jedynie odszkodowanie w kwocie równiej 3-miesięcznej pensji.

Możliwość taką przewiduje art. 45 par. 2 k.p. Skoro pracownikowi syndyk – bo już nie sam pracodawca – miał wypłacić odszkodowanie, powstała kwestia – jak tą należność zakwalifikować? Czy można ją wypłacić z bieżących środków bankruta, czy jednak wciągnąć na listę wierzycieli upadłego klubu? Sądy I i II instancji stwierdziły, że powinno się zapłacić z bieżących środków upadłego, czyli wierzytelność niesłusznie zwolnionego musi być uregulowana bez wciągania na listę wierzycieli.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane