statystyki

Pieniądze od upadłej firmy należą się bez zwłoki

autor: Michał Culepa23.09.2019, 08:34; Aktualizacja: 23.09.2019, 08:34
– Odszkodowanie w tych warunkach jest więc ekwiwalentem za utratę zatrudnienia. Zatem zasadne jest uznanie, że jest to należność określona w art. 230 ust. 2 Prawa upadłościowego – powiedziała sędzia Romualda Spyt.

– Odszkodowanie w tych warunkach jest więc ekwiwalentem za utratę zatrudnienia. Zatem zasadne jest uznanie, że jest to należność określona w art. 230 ust. 2 Prawa upadłościowego – powiedziała sędzia Romualda Spyt.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy powinno być wypłacone przez syndyka z bieżących środków upadłego pracodawcy.

Na wokandę Sądu Najwyższego trafiła nietypowa sprawa pracownika upadłego klubu tenisowego z miasta S. Niesłusznie zwolniono go z pracy, co zostało wykazane przed sądem. Problem w tym, że w pozwie żądał przywrócenia do pracy. Sąd zaś uznał – biorąc pod uwagę sytuację klubu i fakt, że toczy się już postępowanie upadłościowe, obejmujące likwidację majątku bankruta, że zamiast tego należy mu się jedynie odszkodowanie w kwocie równiej 3-miesięcznej pensji.

Możliwość taką przewiduje art. 45 par. 2 k.p. Skoro pracownikowi syndyk – bo już nie sam pracodawca – miał wypłacić odszkodowanie, powstała kwestia – jak tą należność zakwalifikować? Czy można ją wypłacić z bieżących środków bankruta, czy jednak wciągnąć na listę wierzycieli upadłego klubu? Sądy I i II instancji stwierdziły, że powinno się zapłacić z bieżących środków upadłego, czyli wierzytelność niesłusznie zwolnionego musi być uregulowana bez wciągania na listę wierzycieli.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane