statystyki

Baca-Pogorzelska: Gdy w Chile opadnie kurz [OPINIA]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.08.2019, 10:15; Aktualizacja: 28.08.2019, 10:20
Karolina Baca-Pogorzelska

Karolina Baca-Pogorzelskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Burzę w szklance wody wywołały wnioski pokontrolne NIK w kopali Sierra Gorda należącej do KGHM. Gdy emocje opadają, warto zadać pytanie, co dalej z kopalnią, która oceniona została po trzech latach działania, a przed którą ok. 20 kolejnych.

Dziś najgłupszym rozwiązaniem byłaby sprzedaż tego aktywa, choć nie wykluczam, że japoński koncern Sumitomo (ma 45 proc. udziałów w projekcie, 55 proc. jest w rękach Polskiej Miedzi) mógłby się na nie połasić. Czemu uważam, że najgłupszym (na szczęście obecny zarząd to rozumie)? W ostatnich miesiącach Wielka Góra (Sierra Gorda) czy może wielka dziura (to kopalnia odkrywkowa) zaczyna odbijać się od dna. Już w wynikach za ubiegły rok KGHM odwrócił ok. 0, 8 m ld zł z 6 m ld zł odpisów z tytułu utraty wartości aktywów właśnie w tej kopalni.

Teraz prezes Marcin Chludziński mówi, że za wcześnie dyskutować o tym, czy odpisy będą odwracane też w sprawozdaniu za 2019 r. Niemniej, jeśli popatrzymy na półroczne wyniki całej Polskiej Miedzi, bardzo dobre zresztą, i na ich tle zobaczymy Sierra Gordę oraz cały KGHM International (czyli pozostałe kopalnie, jakie trafiły do polskiej firmy w ramach zakupu za 9,2 mld zł całej kanadyjskiej Quadry), okaże się, że chilijska kopalnia daje nadzieję na poprawę sytuacji. Można tam liczyć na większą produkcję rudy miedzi, która stała się już zdecydowanie tańsza niż w Polsce. Za to reszta dostała zadyszki.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane