statystyki

Chcesz wykorzystać komercyjnie utwory muzyczne i dzieła sztuki? Sprawdź, jak to zrobić

autor: Agata Wysoczyńska31.08.2019, 14:30
copyright prawa autorskie

Chciałbym wykorzystać na stronie internetowej naszej firmy fragmenty utworów muzycznych polskich kompozytorów oraz obrazy polskich malarzy z XIX wieku i początków XX wieku. Czy i jakie muszę uzyskać zgody?źródło: ShutterStock

Chciałbym wykorzystać na stronie internetowej naszej firmy fragmenty utworów muzycznych polskich kompozytorów oraz obrazy polskich malarzy z XIX wieku i początków XX wieku. Czy i jakie muszę uzyskać zgody?

Chciałbym wykorzystać na stronie internetowej naszej firmy fragmenty utworów muzycznych polskich kompozytorów oraz obrazy polskich malarzy z XIX wieku i początków XX wieku. Czy i jakie muszę uzyskać zgody?

Utwór został zdefiniowany przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: u.p.a.p.p.). Zgodnie z definicją za utwór uznajemy każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 u.p.a.p.p.). Przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne, w tym filmowe). Oznacza to, że utworami są zarówno współczesne piosenki, obrazy i rzeźby współczesnych artystów, jak i kompozycje Chopina, Vivaldiego lub Verdiego oraz obrazy Leonarda da Vinci, Matejki. Ochrona prawna przysługuje twórcom niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności czy rejestracji utworu.

Komu i na jakich zasadach przysługują prawa autorskie?

Prawa autorskie obejmują prawa osobiste oraz prawa majątkowe. Autorskie prawa osobiste chronią więź twórcy z utworem, są nieograniczone w czasie i nie podlegają zbyciu. Prawa te obejmują m.in. prawo do autorstwa utworu, oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, do nienaruszalności treści i formy utworu, jego rzetelnego wykorzystania oraz nadzoru nad sposobem korzystania z niego.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Zybilewicz(2019-09-01 19:56) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam oglądnąć wystawę Karola Bąka - już w najbliższych dniach w V.A. Gallery - to będzie wydarzenie na olbrzymią skalę - przynajmniej w rozumieniu artystycznym. Brakuje u nas takich wystaw, gdzie spotykają się ludzie wrażliwi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane