statystyki

Zamówienia bagatelne od 2021 r. na nowych zasadach

autor: Dr Łukasz Pożoga26.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 26.08.2019, 08:15
dokumenty

Podsumowując – publikowanie ogłoszeń o zamówieniach bagatelnych to na pewno dodatkowy ciężar biurokratyczny dla zamawiających. Wzmocni to jednak społeczną kontrolę udzielania zamówień o niedużej wartości, a przez to przejrzystość wydatkowania publicznych pieniędzy.źródło: ShutterStock

W Sejmie procedowane jest nowe prawo zamówień publicznych (druk nr 3624), które ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Odpowiednio długie vacatio legis ma umożliwić zamawiającym przygotowanie się do nowych regulacji, które w dość daleko idący sposób zreformują obecny system. Jedna z ważnych zmian dotyczy tzw. zamówień bagatelnych.

Zgodnie z obowiązującą ustawą spod jej zakresu wyłączone jest udzielanie zamówień, których wartość netto nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 30 tys. euro (tzw. zamówienia bagatelne). W takich przypadkach zamawiający nie stosuje w ogóle przepisów o zamówieniach publicznych (z tym zastrzeżeniem, że musi przestrzegać przepisów regulujących sposób ustalenia wartości zamówienia).

Teraz ustawodawca planuje częściowo uregulować udzielanie zamówień o wartości netto pojedynczego zakupu mniejszej niż 130 tys. zł (kwota ta ma być odpowiednikiem dotychczasowego progu 30 tys. euro), lecz nie niższej niż 50 tys. zł. Zamawiający nie będzie musiał wprowadzać żadnego wewnętrznego regulaminu udzielania tego rodzaju zamówień, choć będzie miał taką możliwość (obecnie w praktyce zamówienia bagatelne są właśnie udzielane na podstawie procedur określonych w wewnętrznych regulaminach). Zostaną na niego jednak nałożone pewne obowiązki o charakterze administracyjnym, związane z udzielaniem takich zamówienia. Mają one na celu zwiększenie przejrzystości udzielania zamówień bagatelnych oraz dostępności informacji o nich, co dziś wymaga często złożenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

Ogłoszenia w biuletynie


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane