Według nieoficjalnych doniesień portalu Politico, Bruksela chce stworzyć fundusz dla “Europejskich Czempionów”, dzięki któremu możliwe będą inwestycje o wartości ponad 100 mld euro. Miałyby one wzmocnić konkurencyjność unijnych firm względem gigantów z USA i Chin, takich jak Google, Apple czy Alibaba.

Propozycja nowego europejskiego funduszu miałaby – zdaniem portalu – znaleźć się wśród śmiałych planów, jakie brukselskie urzędnicy chcieliby przedstawić do umieszczenia na agendzie nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Przejmuje ona urząd 1 listopada.

Powołując się na dokument, do którego mieli dostęp, dziennikarze Politico wskazują, że fundusz - przy uzyciu środków z unijnego budżetu - miałby zmobilizować co najmniej 100 mld euro prywatnego i publicznego finansowania. W przeciwieństwie do innych unijnych funduszy, środki miałyby być inwestowane “bezpośrednio w aktywa”. Zdaniem dziennikarzy portalu może to być zapowiedź złagodzenia podejścia do publicznej pomocy na rzecz przemysłu. Początkowe środki miałyby pochodzić z “unijnej koperty” przeznaczone na fundusze venture capital , badania i rozwój regionalny.