statystyki

Jeden e-podpis na całą ofertę

autor: Sławomir Wikariak25.08.2019, 11:00
Firmy składające oferty przez internet nie muszą opatrywać e-podpisem każdego dokumentu osobno. Wystarczy podpisać elektronicznie ostateczny plik, w którym spakowano wszystko, co wchodzi w skład oferty stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza.

Firmy składające oferty przez internet nie muszą opatrywać e-podpisem każdego dokumentu osobno. Wystarczy podpisać elektronicznie ostateczny plik, w którym spakowano wszystko, co wchodzi w skład oferty stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza.źródło: Materiały Prasowe

Firmy składające oferty przez internet nie muszą opatrywać e-podpisem każdego dokumentu osobno. Wystarczy podpisać elektronicznie ostateczny plik, w którym spakowano wszystko, co wchodzi w skład oferty stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza.

Przetarg dotyczył utrzymania i modyfikacji systemu informatycznego dla sądów. Ze względu na jego wartość był prowadzony w formie elektronicznej za pośrednictwem jednej z komercyjnych platform zakupowych. Wykonawca, który miał szansę zdobyć to zamówienie, przygotował wszystkie wymagane dokumenty w formie elektronicznej. Nie podpisywał jednak każdego z osobna. E-podpisem opatrzone było tylko jedno pełnomocnictwo oraz jednolity europejski dokument zamówienia (JEDZ) podmiotu trzeciego, który użyczał wykonawcy swych zasobów. Dokumenty te wraz z innymi oświadczeniami i właściwą ofertą przedsiębiorca umieścił na platformie zakupowej, klikając przycisk „złóż ofertę”. Następnie, zgodnie z instrukcją postępowania, kliknął przycisk „wyślij ofertę”, a w końcu „podpisz”. W ten sposób uruchomił aplikację Szafir, za pomocą której opatrzył ofertę, a tak naprawdę ostateczny plik, w którym spakowano wszystkie składające się na nią dokumenty e-podpisem.

Zamawiający uznał, że nie może uwzględnić tak przesłanej oferty. Jego zdaniem kwalifikowany podpis elektroniczny powinien być złożony osobno pod każdym dokumentem, który się na nią składał. Prawidłowo podpisano więc jedynie wspomniane wcześniej pełnomocnictwo oraz JEDZ podmiotu trzeciego. Pozostałe dokumenty uznał za niepodpisane. E-podpis składany z użyciem aplikacji Szafir służyć miał jedynie do autoryzacji samej czynności przesłania oferty.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane