statystyki

Olbrzymie zatory płatnicze. Opóźnione faktury psują nastroje w firmach

autor: Marek Chądzyński20.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 20.08.2019, 08:45
Zdaniem Adama Łąckiego, prezesa KRD, coraz większy pesymizm co do terminowości kontrahentów jest potencjalnie niebezpieczny dla aktywności firm, bo może oznaczać większe wydatki w firmach na ściąganie należności. Co automatycznie prowadzi do tego, że przedsiębiorcy będą mniej wydawać na rozwój.

Zdaniem Adama Łąckiego, prezesa KRD, coraz większy pesymizm co do terminowości kontrahentów jest potencjalnie niebezpieczny dla aktywności firm, bo może oznaczać większe wydatki w firmach na ściąganie należności. Co automatycznie prowadzi do tego, że przedsiębiorcy będą mniej wydawać na rozwój.źródło: ShutterStock

Tak dużych problemów z zatorami płatniczymi firmy nie miały od 6 lat – twierdzi Krajowy Rejestr Długów.

To jeden z wniosków z publikowanej dziś najnowszej edycji raportu o należnościach polskich przedsiębiorstw. KRD przygotowuje go co kwartał wspólnie z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych. Jednym z najważniejszych wskaźników, jakie zawiera raport, jest indeks należności, wyliczany przez ekspertów KPF. Uwzględnia m.in. aktualny czas oczekiwania na zapłatę, wartość przeterminowanych faktur i strukturę zaległych należności w firmach. W lipcu tego roku indeks spadł do 85,7 pkt. Był to najniższy poziom od lipca 2013 r.

Skąd ten wynik? Przede wszystkim wydłużył się czas oczekiwania na zapłatę. W porównaniu do I kwartału tego roku przedsiębiorcy muszą czekać dwa tygodnie dłużej: średnio 4 miesiące i 6 dni. Zwiększył się też udział niezapłaconych faktur w portfelach firm, z 22,7 proc. do 25,4 proc. Sama struktura zaległych płatności też się pogorszyła: zmalał udział faktur opóźnionych o mniej niż 3 miesiące. Obecnie stanowią one 56,6 proc. wszystkich zaległości w firmach, kwartał wcześniej było to 61,3 proc. Rośnie za to pula niezapłaconych należności, których termin minął od 3 do 6 miesięcy temu (z 15,2 proc. do 17,6 proc.), i takich, gdzie opóźnienie wynosi od 6 do 12 miesięcy (wzrost udziału z 9,7 proc. do 12 proc.). To znaczy – na co zwraca uwagę Adam Łącki, prezes KRD – że już co ósma niezapłacona faktura jest przeterminowana od pół roku do roku.

– Jeszcze trzy miesiące temu była to co dziesiąta faktura. Coraz więcej przedsiębiorców skarży się także na wzrost skali problemów z nieterminowym opłacaniem należności od kontrahentów. Na początku roku taki problem miało 19 proc. firm, obecnie mówi o tym 21,5 proc. badanych – dodaje Łącki.

Zmiana struktury jest niekorzystna, bo z każdym miesiącem opóźnienia zaległość staje się coraz trudniejsza do odzyskania. Nic więc dziwnego, że firmy patrzą w przyszłość z coraz większym pesymizmem. Już 27,5 proc. przedsiębiorców pytanych o to przez ankieterów KRD i KPF uważa, że zatory będą się powiększać. W I kwartale pesymistów było 22,7 proc. I dzieje się tak – na co zwracają uwagę przedstawiciele KRD – na tle całkiem dobrych wyników w gospodarce, jak 4,4-proc. wzrost PKB w II kwartale. Dane z raportu KRD-KPF mogą świadczyć o coraz mniejszym zaufaniu w relacjach biznesowych, co źle wróży kondycji firm w kolejnych miesiącach. Co prawda trudno na podstawie tego dokumentu rysować obraz całego sektora przedsiębiorstw: w badaniu biorą udział jedynie firmy współpracujące z KRD, a więc takie, których prawdopodobnie problem dotknął bezpośrednio. Jednak nawet jeśli przytaczana przez raport liczba 89 proc. przedsiębiorstw, które mają problem z uzyskaniem zapłaty w terminie, w odniesieniu do całego sektora może być zawyżona, to informacje o wydłużeniu czasu zapłaty i gorszej strukturze należności mogą niepokoić. Bo skoro świadomi ryzyka właściciele firm nie są w stanie uchronić się przed narastaniem zatorów, to tym bardziej może to eskalować w firmach, które nie stosują zabezpieczeń.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane