Dwie wojny to za dużo. Walutowej nie potrzeba

autor: Jakub Kapiszewski13.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 13.08.2019, 08:50
Odpowiedzią Chin na kolejne cła może być obniżenie wartości juana

Odpowiedzią Chin na kolejne cła może być obniżenie wartości juanaźródło: ShutterStock

Wiele wskazuje na to, że rozgrywka między Pekinem a Waszyngtonem szybko się nie skończy. Kiedy obie strony okopią się na swoich pozycjach, rykoszetem oberwą wszyscy naokoło.

Kolejne salwy w konflikcie mocarstw padną już 1 września. Wtedy mają wejść w życie cła w wysokości 10 proc. na kolejną partię towarów sprowadzanych do USA z Państwa Środka. Najnowsza danina obejmie import o łącznej wartości 300 mld dol. rocznie. W ten sposób cła pokryją całą produkcję trafiającą do Stanów Zjednoczonych z drugiej strony Pacyfiku.

Pekin nie może na każdy ruch Waszyngtonu odpowiedzieć cłami odwetowymi, ponieważ ze Stanów do Chin płynie znacznie mniej towarów niż w drugą stronę (w 2018 r. Amerykanie sprzedali tam towary o wartości 120,3 mld dol.; do USA trafiły zaś wyroby o wartości 539,5 mld dol.). Zresztą Chińczykom zabrakło już pola manewru; na chwilę obecną daniną nie jest obłożony import z USA o wartości ok. 10 mld dol.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane