statystyki

Dwie wojny to za dużo. Walutowej nie potrzeba

autor: Jakub Kapiszewski13.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 13.08.2019, 08:50
Odpowiedzią Chin na kolejne cła może być obniżenie wartości juana

Odpowiedzią Chin na kolejne cła może być obniżenie wartości juanaźródło: ShutterStock

Wiele wskazuje na to, że rozgrywka między Pekinem a Waszyngtonem szybko się nie skończy. Kiedy obie strony okopią się na swoich pozycjach, rykoszetem oberwą wszyscy naokoło.

Kolejne salwy w konflikcie mocarstw padną już 1 września. Wtedy mają wejść w życie cła w wysokości 10 proc. na kolejną partię towarów sprowadzanych do USA z Państwa Środka. Najnowsza danina obejmie import o łącznej wartości 300 mld dol. rocznie. W ten sposób cła pokryją całą produkcję trafiającą do Stanów Zjednoczonych z drugiej strony Pacyfiku.

Pekin nie może na każdy ruch Waszyngtonu odpowiedzieć cłami odwetowymi, ponieważ ze Stanów do Chin płynie znacznie mniej towarów niż w drugą stronę (w 2018 r. Amerykanie sprzedali tam towary o wartości 120,3 mld dol.; do USA trafiły zaś wyroby o wartości 539,5 mld dol.). Zresztą Chińczykom zabrakło już pola manewru; na chwilę obecną daniną nie jest obłożony import z USA o wartości ok. 10 mld dol.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane