statystyki

Niepodjętej uchwały nie da się zaskarżyć

autor: Marcin Nagórek06.08.2019, 12:40; Aktualizacja: 06.08.2019, 12:50
Status uchwały ma tylko taki dokument, który w głosowaniu uzyskał większość głosów właścicieli lokali

Status uchwały ma tylko taki dokument, który w głosowaniu uzyskał większość głosów właścicieli lokaliźródło: ShutterStock

Prowadzę firmę, której biura znajdują się w budynku zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową. Chcieliśmy założyć klimatyzację, więc przedłożyliśmy wspólnocie projekt uchwały o wyrażeniu na to zgody. Za jej podjęciem głosowało jedynie kilka procent udziałowców, a przeciwko było ponad 50 proc. Czy można jakoś podważyć tę uchwałę? Czy można przystąpić do robót po skierowaniu sprawy do sądu?

Jak wynika z art. 23 ust. 1 i 2 ustawy o własności lokali, uchwały właścicieli lokali są podejmowane albo na zebraniu, albo w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Zapadają większością głosów właścicieli lokali liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.

Na temat samej procedury podejmowania uchwał ukształtowało się bogate orzecznictwo sądowe. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 18 listopada 2015 r., sygn. akt I ACa 865/15, stwierdził, że przy głosowaniu udziałami zasadą jest też i to, że uchwała dochodzi do skutku, gdy jej treść uzyska aprobatę większości właścicieli lokali głosujących przysługującymi im udziałami. Z kolei w wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 28 września 2018 r., sygn. akt I ACa 541/18, wskazano, że o uchyleniu lub o stwierdzeniu nieważności można orzec wyłącznie w odniesieniu do uchwał, które zostały podjęte, a zatem uchwał, wobec których oddane zostało więcej aniżeli 50 proc. głosów „za”.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane