statystyki

Wniesienie gruntu do spółki cywilnej bez opłaty planistycznej

autor: Leszek Jaworski04.08.2019, 14:00
W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia. Nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników stanowiącego ich współwłasność (wspólność) łączną.

W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia. Nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników stanowiącego ich współwłasność (wspólność) łączną.źródło: ShutterStock

Do spółki cywilnej wniosłem aportem udział w wysokości 1/2 części współwłasności nieruchomości. Wspólnik wniósł drugą połowę. Wójt naliczył nam opłatę planistyczną w związku ze zbyciem nieruchomości objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Czy wniesienie własności gruntu do s.c. jest jej zbyciem?

Wniesienie współwłasności nieruchomości jako aportu do spółki cywilnej nie może być traktowane jako zbycie nieruchomości, z którym art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej u.p.z.p.) wiąże obowiązek ustalenia opłaty planistycznej.

Zgodnie z tym przepisem warunkiem dla tej ustalenia opłaty planistycznej jest kumulatywne spełnienie przesłanek, którymi są wzrost wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą oraz zbycie tej nieruchomości w okresie 5 lat od wejścia w życie planu. W powyższej sytuacji nie została spełniona przesłanka zbycia nieruchomości w rozumieniu art. 4 pkt 3b ustawy o gospodarce nieruchomościami. Pojęcie to na gruncie tego przepisu oznacza dokonywanie czynności prawnych, na podstawie których następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej albo oddanie jej w użytkowanie wieczyste.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane