Przedsiębiorca może zarejestrować nazwisko jak znak towarowy

30.07.2019, 09:12; Aktualizacja: 30.07.2019, 09:13
znak towarowy

znak towarowyźródło: ShutterStock

Do niedawna z przepisów nie wynikało wprost, czy nazwisko przedsiębiorcy może być uznane za odrębną kategorię znaków towarowych. Były wątpliwości co do możliwości jego rejestracji w Urzędzie Patentowym. Co zmieniła nowelizacja prawa własności przemysłowej?

Nowe przepisy (Dz.U. z 2019 r. poz. 501) określają dwa kryteria, które musi spełnić nazwisko, aby Urząd Patentowy RP mógł je zarejestrować jako znak towarowy. Po pierwsze, musi ono umożliwiać odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od produktów innej firmy. Po drugie, nazwisko musi być możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych. Jednocześnie zniesiono wymóg graficznego przedstawienia znaku towarowego, co w praktyce oznacza, że również nazwisko może być prezentowane w sposób niekonwencjonalny, np. jako hologram czy dźwięk i w tej postaci uzyskać ochronę prawną.

Nazwisko będące znakiem towarowym musi spełniać kryterium odróżnialności. Oznacza to, że powinno informować potencjalnego nabywcę o pochodzeniu towaru z określonego przedsiębiorstwa. Musi też posiadać pewne cechy charakterystyczne, które mogą zapamiętać kupujący. Jednak w odniesieniu do nazwisk występujących powszechnie może to sprawiać pewne trudności. Dlatego tak ważna jest w tych przypadkach inwencja i kreatywność samych przedsiębiorców. Dużo łatwiejsze może się okazać uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy w postaci nazwiska, jeśli będzie on dodatkowo uwzględniał indywidualne cechy wyróżniające, np. elementy graficzne czy charakterystyczną czcionkę.


Pozostało 18% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane