statystyki

Czy państwo powinno ingerować w biznes? Gdzie regulacja, tam i lobbing [OPINIA]

autor: Wojciech Wrochna16.07.2019, 16:00
Obecnie w krajach rozwiniętych gospodarczo bardzo duży obszar działalności biznesu jest regulowany przez państwo.

Obecnie w krajach rozwiniętych gospodarczo bardzo duży obszar działalności biznesu jest regulowany przez państwo.źródło: ShutterStock

Obecnie w krajach rozwiniętych gospodarczo bardzo duży obszar działalności biznesu jest regulowany przez państwo. Chodzi zwłaszcza o energetykę, zdrowie, telekomunikację czy banki. Szereg regulacji ma charakter horyzontalny i dotyczy np. ochrony poszczególnych grup takich jak odbiorcy określonych usług, konsumenci lub gdzie celem jest ochrona rynku jako takiego (konkurencja, pomoc publiczna).

W wielu sektorach dochodzimy dziś do sytuacji, w której regulacja ma większy wpływ na model biznesowy niż sam sposób prowadzenia firmy – można zarządzać przedsiębiorstwem efektywnie, innowacyjnie, a rygory nie pozwolą na osiągnięcie określonych rezultatów biznesowych. Dobrym przykładem jest energetyka, gdzie rozwiązania regulacyjne wręcz promują określone technologie, co powoduje, że inne nie mają szans z nimi konkurować.

Nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z regulacji. Aby jednak państwo mogło nakreślać ramy działalności biznesu bez szkody dla uczestników gry rynkowej oraz obywateli, musi robić to, mając jak najlepszą wiedzę o danej branży. Tym samym muszą istnieć mechanizmy, które pozwalają na prawidłową komunikację pomiędzy biznesem a państwem jako regulatorem. Bez tego bowiem jakość tej regulacji będzie wątpliwa, co oznacza wzrost trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej, a w efekcie nieuchronny spadek pozycji konkurencyjnej danego państwa wobec innych krajów.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane