statystyki

Czy państwo powinno ingerować w biznes? Gdzie regulacja, tam i lobbing [OPINIA]

autor: Wojciech Wrochna16.07.2019, 16:00
Obecnie w krajach rozwiniętych gospodarczo bardzo duży obszar działalności biznesu jest regulowany przez państwo.

Obecnie w krajach rozwiniętych gospodarczo bardzo duży obszar działalności biznesu jest regulowany przez państwo.źródło: ShutterStock

Obecnie w krajach rozwiniętych gospodarczo bardzo duży obszar działalności biznesu jest regulowany przez państwo. Chodzi zwłaszcza o energetykę, zdrowie, telekomunikację czy banki. Szereg regulacji ma charakter horyzontalny i dotyczy np. ochrony poszczególnych grup takich jak odbiorcy określonych usług, konsumenci lub gdzie celem jest ochrona rynku jako takiego (konkurencja, pomoc publiczna).

W wielu sektorach dochodzimy dziś do sytuacji, w której regulacja ma większy wpływ na model biznesowy niż sam sposób prowadzenia firmy – można zarządzać przedsiębiorstwem efektywnie, innowacyjnie, a rygory nie pozwolą na osiągnięcie określonych rezultatów biznesowych. Dobrym przykładem jest energetyka, gdzie rozwiązania regulacyjne wręcz promują określone technologie, co powoduje, że inne nie mają szans z nimi konkurować.

Nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z regulacji. Aby jednak państwo mogło nakreślać ramy działalności biznesu bez szkody dla uczestników gry rynkowej oraz obywateli, musi robić to, mając jak najlepszą wiedzę o danej branży. Tym samym muszą istnieć mechanizmy, które pozwalają na prawidłową komunikację pomiędzy biznesem a państwem jako regulatorem. Bez tego bowiem jakość tej regulacji będzie wątpliwa, co oznacza wzrost trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej, a w efekcie nieuchronny spadek pozycji konkurencyjnej danego państwa wobec innych krajów.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane