Wzrost cen żywności odpowiada za poczucie, że inflacja jest wyższa niż w rzeczywistości

13.07.2019, 10:05; Aktualizacja: 13.07.2019, 10:05
Według ekonomisty kluczową kategorią są ziemniaki, bowiem konsumujemy ich relatywnie dużo w porównaniu do innych warzyw. Ich cena wzrosła o ponad 100 proc. rdr. "Jeśli chodzi o ceny targowiskowe to wzrosty przekroczyły 200 proc." - zauważył Mrowiec.

Według ekonomisty kluczową kategorią są ziemniaki, bowiem konsumujemy ich relatywnie dużo w porównaniu do innych warzyw. Ich cena wzrosła o ponad 100 proc. rdr. "Jeśli chodzi o ceny targowiskowe to wzrosty przekroczyły 200 proc." - zauważył Mrowiec.źródło: ShutterStock

Wzrost cen żywności odpowiada za poczucie, że inflacja jest wyższa niż w rzeczywistości - mówi w rozmowie z PAP główny ekonomista banku Pekao Marcin Mrowiec. Zwrócił uwagę na spektakularny wzrost cen warzyw w maju br.; np. kapusta zdrożała o 500 proc. rdr, a cebula o 270 proc.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • CHŁOP - PANISKO ?(2019-07-14 13:40) Zgłoś naruszenie 30

    trzeba zmienić ministra rolnictwa, bo zwykłego Polaka nie stać na kupno podstawowych warzyw i owoców , pomimo tak wielu mld. zł wydanych na utrzymanie rolnictwa i rolników. Przecież rolnicy w ogóle nie płacą podatków dochodowych od osób fizycznych, a na ubezpieczenia społeczne do KRUS wpłacają zaledwie jakieś symboliczne marne grosiki , młodzi do 40-ego roku życia otrzymują bezzwrotne wsparcie w wysokości 150 tys. zł. - a starzy pobierają przez 10 lat tzw.rentę strukturalną do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego - dopłaty mają praktycznie do wszystkiego i odszkodowania praktycznie za wszystko - A IM CIĄGLE JEST ŻLE I CIĄGLE JEST ZA MAŁO, jak się słyszy, choć na podwórkach stoją po kilka samochody.

    Odpowiedz
  • czas na reformy !(2019-07-14 13:12) Zgłoś naruszenie 30

    z tym rolnictwem naprawdę ktoś musi w końcu zrobić porządek , tak po prostu dalej nie może być . Trzeba skończyć z dopłatami z kieszeni podatników do wszystkiego co tylko rolnikowi przyjdzie do głowy , dość tych odszkodowań za za mały urodzaj i za duży urodzaj, za słońce i deszcz, za dziki i jelenie i td. bez końca. Dopłacać należy tylko do kg. produktu sprzedanego , a nie do obszaru ha z którego praktycznie podatnicy nic nie mają.

    Odpowiedz
  • komu dopłaty ?(2019-07-14 13:24) Zgłoś naruszenie 30

    Cały błąd w filozofii dopłacania polega na tym, że dopłaty powinny iść do konsumentów, a nie do producentów - wówczas byłaby kupowana , a więc i produkowana żywność która jest naprawdę potrzebna, a jej ceny byłyby konkurencyjne i prawdziwe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zamknęli granice, czy co ?(2019-07-14 13:19) Zgłoś naruszenie 20

    warzywa i owoce są tak bardzo drogie, że ja kupuję tylko marchew i ziemniaki, są z Grecji po 4 zł , od kilku dni zacząłem kupować cebulę, jest z Egiptu po 5 zł - inne warzywa są poza moim zasięgiem.

    Odpowiedz
  • z miasta(2019-07-14 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    I kto żyw do Warsiawy się przeprowadza

    Odpowiedz