Wyższa inflacja. Mniej długu za granicą

01.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 10.07.2019, 08:18
gospodarka

gospodarkaźródło: ShutterStock

W maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych podniosły się średnio o 0,3 proc., co przekłada się na roczną inflację na poziomie 2,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost cen w skali roku jest najwyższy od końca 2012 r. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych były w maju o 5,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Paliwa podrożały w tym czasie o 3,1 proc., a nośniki energii potaniały o 1 proc.

Międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski (mld zł)

Wyższa inflacja. W maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych podniosły się średnio o 0,3 proc., co przekłada się na roczną inflację na poziomie 2,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost cen w skali roku jest najwyższy od końca 2012 r. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych były w maju o 5,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Paliwa podrożały w tym czasie o 3,1 proc., a nośniki energii potaniały o 1 proc.

Mniej długu za granicą. 1,33 bln zł wynosiło w końcu marca zadłużenie zagraniczne Polski. Było o niecałe 20 mld zł mniejsze niż rok wcześniej. Dług sektora rządowego spadł na koniec marca do 475,2 mld zł. To najmniej od pięciu lat. Zadłużenie zagraniczne to główny powód dużej ujemnej pozycji inwestycyjnej Polski (salda inwestycji i pożyczek od polskich podmiotów za granicą i zagranicznych w Polsce). W marcu tego roku wynosiła ona prawie 1,2 bln zł, czyli 55 proc. PKB. To o 20 pkt proc. więcej niż 10 lat temu (pod koniec 2015 r. było to 52 proc.). 


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane