statystyki

Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe na odległość

autor: Michał Koralewski11.06.2019, 19:00
Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe na odległość

Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe na odległośćźródło: ShutterStock

ABC sp. z o.o. prowadzi stacjonarny i internetowy sklep z artykułami gospodarstwa domowego. Tradycyjnie na koniec czerwca zostało zwołane zwyczajne zgromadzenie wspólników. Konieczne było powzięcie do końca miesiąca uchwał w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego, udzielenia absolutorium oraz podziału zysku za ostatni rok obrotowy. Niestety wspólnicy nieoczekiwanie zasygnalizowali zarządowi, że z uwagi na przedłużający się z przyczyn niezależnych pobyt za granicą nie mogą stawić się na zgromadzeniu. Przed wyjazdem nie ustanowili zaś pełnomocników. Członkowie zarządu spółki szukają zatem wyjścia z tej sytuacji, które gwarantowałoby powzięcie stosownych uchwał w ustawowym terminie.

Przede wszystkim zastanawiają się nad odwołaniem zwyczajnego zgromadzenia wspólników oraz powzięciem uchwał w trybie obiegowym. Mają jednak wątpliwości, czy w ten sposób można podejmować uchwały zastrzeżone dla zwyczajnego zgromadzenia wspólników? Obawy dotyczą też uchwały w przedmiocie rozporządzenia zyskiem spółki. Po sporządzeniu sprawozdania finansowego okazało się bowiem, że zaliczki na poczet dywidendy zostały wypłacone niektórym wspólnikom w wysokości przewyższającej ich udział w zysku spółki. Ze względu zaś na napięty budżet spółki i planowane inwestycje, zarząd musi powziąć kroki w celu odzyskania nadpłaconej dywidendy od wspólników.

Ponadto jeden z członków zarządu, z uwagi na sprawy osobiste, zamierza złożyć rezygnację z pełnienia funkcji. Pozostali członkowie zarządu zamierzają pozostać na stanowiskach do końca kadencji. Pojawiła się jednak wątpliwość: w jaki sposób członek zarządu może złożyć rezygnację. W szczególności, czy musi w tym celu zwołać zgromadzenie wspólników.

Duża liczba problemów prawnych, z którymi boryka się zarząd spółki, spowodowała, że na posiedzenie tego organu zaproszony został radca prawny. Członkowie zarządu mają nadzieję, że rozmowa z nim pozwoli rozwiać najważniejsze wątpliwości oraz podjąć istotne dla spółki decyzje w zgodzie z wymogami prawa.

ETAP I Odwołanie zwyczajnego zgromadzenia

– Witam szanownych państwa – rozpoczął formalnie posiedzenie zarządu prezes Adam Góra. – Dziękuję panu mecenasowi za przybycie. Nazbierało nam się sporo pilnych spraw i mam nadzieję, że będzie nam pan w stanie pomóc.

– Dzień dobry – odpowiedział prawnik. – Współpracujemy ze sobą już kilka lat, więc i tym razem postaram się pomóc. Od której ze spraw chcieliby państwo rozpocząć rozmowę?

– Najpilniejsze jest przeprowadzenie zwyczajnego zgromadzenia wspólników – zaczęła Janina Kowalska, wiceprezes zarządu. – Tymczasem, jak pan już wie, wspólnicy utknęli na dłużej za granicą. A zbliża się koniec czerwca, kiedy to musimy zatwierdzić sprawozdanie finansowe, by następnie wysłać je do KRS.

– Co gorsza, kilka dni temu wysłaliśmy już zaproszenia na zwyczajne zgromadzenie wspólników – wtrącił się członek zarządu Jan Nowak. – Jeden ze wspólników je odebrał i stąd mamy wątpliwości, co teraz zrobić.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane