statystyki

Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe na odległość

autor: Michał Koralewski11.06.2019, 19:00
Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe na odległość

Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe na odległośćźródło: ShutterStock

ABC sp. z o.o. prowadzi stacjonarny i internetowy sklep z artykułami gospodarstwa domowego. Tradycyjnie na koniec czerwca zostało zwołane zwyczajne zgromadzenie wspólników. Konieczne było powzięcie do końca miesiąca uchwał w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego, udzielenia absolutorium oraz podziału zysku za ostatni rok obrotowy. Niestety wspólnicy nieoczekiwanie zasygnalizowali zarządowi, że z uwagi na przedłużający się z przyczyn niezależnych pobyt za granicą nie mogą stawić się na zgromadzeniu. Przed wyjazdem nie ustanowili zaś pełnomocników. Członkowie zarządu spółki szukają zatem wyjścia z tej sytuacji, które gwarantowałoby powzięcie stosownych uchwał w ustawowym terminie.

Przede wszystkim zastanawiają się nad odwołaniem zwyczajnego zgromadzenia wspólników oraz powzięciem uchwał w trybie obiegowym. Mają jednak wątpliwości, czy w ten sposób można podejmować uchwały zastrzeżone dla zwyczajnego zgromadzenia wspólników? Obawy dotyczą też uchwały w przedmiocie rozporządzenia zyskiem spółki. Po sporządzeniu sprawozdania finansowego okazało się bowiem, że zaliczki na poczet dywidendy zostały wypłacone niektórym wspólnikom w wysokości przewyższającej ich udział w zysku spółki. Ze względu zaś na napięty budżet spółki i planowane inwestycje, zarząd musi powziąć kroki w celu odzyskania nadpłaconej dywidendy od wspólników.

Ponadto jeden z członków zarządu, z uwagi na sprawy osobiste, zamierza złożyć rezygnację z pełnienia funkcji. Pozostali członkowie zarządu zamierzają pozostać na stanowiskach do końca kadencji. Pojawiła się jednak wątpliwość: w jaki sposób członek zarządu może złożyć rezygnację. W szczególności, czy musi w tym celu zwołać zgromadzenie wspólników.

Duża liczba problemów prawnych, z którymi boryka się zarząd spółki, spowodowała, że na posiedzenie tego organu zaproszony został radca prawny. Członkowie zarządu mają nadzieję, że rozmowa z nim pozwoli rozwiać najważniejsze wątpliwości oraz podjąć istotne dla spółki decyzje w zgodzie z wymogami prawa.

ETAP I Odwołanie zwyczajnego zgromadzenia

– Witam szanownych państwa – rozpoczął formalnie posiedzenie zarządu prezes Adam Góra. – Dziękuję panu mecenasowi za przybycie. Nazbierało nam się sporo pilnych spraw i mam nadzieję, że będzie nam pan w stanie pomóc.

– Dzień dobry – odpowiedział prawnik. – Współpracujemy ze sobą już kilka lat, więc i tym razem postaram się pomóc. Od której ze spraw chcieliby państwo rozpocząć rozmowę?

– Najpilniejsze jest przeprowadzenie zwyczajnego zgromadzenia wspólników – zaczęła Janina Kowalska, wiceprezes zarządu. – Tymczasem, jak pan już wie, wspólnicy utknęli na dłużej za granicą. A zbliża się koniec czerwca, kiedy to musimy zatwierdzić sprawozdanie finansowe, by następnie wysłać je do KRS.

– Co gorsza, kilka dni temu wysłaliśmy już zaproszenia na zwyczajne zgromadzenie wspólników – wtrącił się członek zarządu Jan Nowak. – Jeden ze wspólników je odebrał i stąd mamy wątpliwości, co teraz zrobić.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane