statystyki

Kiedy nastąpi przedawnienie przy bezumownym korzystaniu z gruntu

autor: Leszek Jaworski08.06.2019, 08:00
"Wspólnik, z którym prowadziłem warsztat samochodowy, pięć lat temu wycofał się z firmy. Od tego momentu na prowadzenie działalności gospodarczej blacharsko-lakierniczej użyczył mi na czas nieokreślony będące jego własnością budynki warsztatowe i części gruntu"

"Wspólnik, z którym prowadziłem warsztat samochodowy, pięć lat temu wycofał się z firmy. Od tego momentu na prowadzenie działalności gospodarczej blacharsko-lakierniczej użyczył mi na czas nieokreślony będące jego własnością budynki warsztatowe i części gruntu"źródło: ShutterStock

Wspólnik, z którym prowadziłem warsztat samochodowy, pięć lat temu wycofał się z firmy. Od tego momentu na prowadzenie działalności gospodarczej blacharsko-lakierniczej użyczył mi na czas nieokreślony będące jego własnością budynki warsztatowe i części gruntu. Z powodu konfliktu byłem jednak zmuszony wydać mu budynki. Niestety, były wspólnik zażądał ode mnie wynagrodzenia za bezumowne – pięcioletnie – korzystanie z jego nieruchomości. Czy nie doszło w tym przypadku do przedawnienia, przynajmniej za część lat?

Nie, roszczenie byłego wspólnika nie przedawniło się. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie za korzystanie z cudzej rzeczy, nie stanowi ono roszczenia okresowego, albowiem taki charakter płatności nie wynika z umowy, której nie zawarto ani z przepisu ustawy. Zatem okres przedawnienia płatności nie wynosi trzy lata (jak przy świadczeniu okresowym – np. płatności czynszu przy umowie najmu), a sześć lat – zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego (dalej k.c.) w brzmieniu obowiązującym od 9 lipca 2018 r. (przed tą datą okres ten liczył 10 lat). 


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane