statystyki

Kiedy nastąpi przedawnienie przy bezumownym korzystaniu z gruntu

autor: Leszek Jaworski08.06.2019, 08:00
"Wspólnik, z którym prowadziłem warsztat samochodowy, pięć lat temu wycofał się z firmy. Od tego momentu na prowadzenie działalności gospodarczej blacharsko-lakierniczej użyczył mi na czas nieokreślony będące jego własnością budynki warsztatowe i części gruntu"

"Wspólnik, z którym prowadziłem warsztat samochodowy, pięć lat temu wycofał się z firmy. Od tego momentu na prowadzenie działalności gospodarczej blacharsko-lakierniczej użyczył mi na czas nieokreślony będące jego własnością budynki warsztatowe i części gruntu"źródło: ShutterStock

Wspólnik, z którym prowadziłem warsztat samochodowy, pięć lat temu wycofał się z firmy. Od tego momentu na prowadzenie działalności gospodarczej blacharsko-lakierniczej użyczył mi na czas nieokreślony będące jego własnością budynki warsztatowe i części gruntu. Z powodu konfliktu byłem jednak zmuszony wydać mu budynki. Niestety, były wspólnik zażądał ode mnie wynagrodzenia za bezumowne – pięcioletnie – korzystanie z jego nieruchomości. Czy nie doszło w tym przypadku do przedawnienia, przynajmniej za część lat?

Nie, roszczenie byłego wspólnika nie przedawniło się. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie za korzystanie z cudzej rzeczy, nie stanowi ono roszczenia okresowego, albowiem taki charakter płatności nie wynika z umowy, której nie zawarto ani z przepisu ustawy. Zatem okres przedawnienia płatności nie wynosi trzy lata (jak przy świadczeniu okresowym – np. płatności czynszu przy umowie najmu), a sześć lat – zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego (dalej k.c.) w brzmieniu obowiązującym od 9 lipca 2018 r. (przed tą datą okres ten liczył 10 lat). 


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane