UZP zdecyduje, czy można waloryzować kontrakty

autor: Sławomir Wikariak03.06.2019, 07:27; Aktualizacja: 03.06.2019, 07:28
2,215 mld zł wynoszą roszczenia firm Salini i Impresa Pizzarotti

2,215 mld zł wynoszą roszczenia firm Salini i Impresa Pizzarottiźródło: ShutterStock

Czy przepisy o zamówieniach publicznych rzeczywiście uniemożliwiają waloryzację umów w związku z dużym wzrostem cen materiałów budowlanych i robocizny? Z wnioskiem o zajęcie stanowiska w tej sprawie wystąpiły do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych trzy organizacje skupiające przedsiębiorców i ekspertów od zamówień.

Porzucenie rozgrzebanych robót przez włoskie firmy Salini i Impresa Pizzarotti to najbardziej spektakularne, ale nie jedyne przykłady kłopotów branży budowlanej. Wielu przedsiębiorców, nie tylko tych pracujących dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, domaga się waloryzacji umów w związku z podniesieniem ich kosztów. Twierdzą, że gdy zawierali umowy, nie byli w stanie przewidzieć tak radykalnych podwyżek. Niektórzy utrzymują, że bardziej opłacalne jest zrywanie kontraktów, nawet pod rygorem zapłaty kar umownych, niż ich realizacja po ustalonych cenach.

Tymczasem zamawiający nie chcą płacić więcej, choć ostatecznie oni również tracą. Zerwanie umowy oznacza konieczność organizowania nowych przetargów i zapłaty cen dostosowanych do obecnych realiów rynkowych. Organizatorzy przetargów utrzymują jednak, że przepisy nie pozwalają na znaczące podwyższanie wynagrodzeń wykonawców. Podobnego zdania jest Ministerstwo Infrastruktury. W niedawnej odpowiedzi na jedną z poselskich interpretacji uznało ono, że dodatkowa zapłata mogłaby zostać uznana za niedozwoloną pomoc publiczną.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Andrzej(2019-06-03 14:51) Zgłoś naruszenie 10

    Schodzą z placu budowy ci co wygrali sprawy przed KIO twierdząc, że ich oferty nie są rażąco zaniżone.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane