statystyki

Budżet prawie bez deficytu. Ale przed nami nowe wydatki

autor: Marek Chądzyński30.05.2019, 07:23; Aktualizacja: 30.05.2019, 07:28
pieniądze

Po czterech miesiącach dziura w państwowej kasie wyniosła zaledwie 75 mln zł.źródło: ShutterStock

Po czterech miesiącach tego roku kasa państwa jest bliska równowagi – i to dobra wiadomość. Zła: wpływy z najważniejszych podatków przestały rosnąć.

Po czterech miesiącach dziura w państwowej kasie wyniosła zaledwie 75 mln zł. Zaledwie, bo miesiąc wcześniej było 4,5 mld zł deficytu. Dobry wynik Ministerstwo Finansów zawdzięcza wysokim dochodom, przede wszystkim z podatku dochodowego od osób prawnych. Tylko w kwietniu fiskus ściągnął z niego prawie 8 mld zł. To o ponad jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. A po czterech miesiącach wpływy z CIT to już ponad 18 mld zł, ponad połowa kwoty zaplanowanej na cały rok. Z podatkiem dochodowym od osób fizycznych też jest nieźle: dał państwowej kasie do tej pory prawie 20 mld zł, z czego w samym kwietniu 6,5 mld zł. To o 6,5 proc. więcej niż w kwietniu 2018 r.

Wpływy z podatków dochodowych wskazują, że budżetowi nadal sprzyja koniunktura. PKB w I kwartale był o 4,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że wzrost ten był generowany przez popyt krajowy, który z kolei jest pochodną dobrej sytuacji na rynku pracy. Wzrost funduszu płac, czyli sumy wszystkich pensji zatrudnionych w gospodarce – to odpowiedź na pytanie, dlaczego budżet ma coraz więcej pieniędzy z PIT.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane