Art. 64. [Zamiany w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji]
W ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( Dz.U. z 2018 r. poz. 1314, 1356 i 1499) wprowadza się następujące zmiany:
- Uzasadnienie wprowadzenia zmian w u.p.e.a. Postępowanie egzekucyjne w administracji ma na celu zaspokojenie stwierdzonej tytułem wykonawczym wierzytelności, w tym wierzytelności związanej z działalnością gospodarczą prowadzoną przez zmarłego przedsiębiorcę. Z tego też względu – w związku z wprowadzeniem komentowanej ustawy regulującej zasady sukcesji – niezbędne było dokonanie zmian również w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2018 poz. 1314 ze zm.; dalej: u.p.e.a.). W uzasadnieniu projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym wskazano, że „od momentu ustanowienia zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwo kontynuuje swoją działalność, a zarządca sukcesyjny zyskuje dostęp do środków zgromadzonych na rachunkach przedsiębiorcy związanych z prowadzoną za życia działalnością gospodarczą. Wobec tego, mimo śmierci zobowiązanego, nie istnieją przeszkody do wszczęcia bądź kontynuowania egzekucji z majątku przedsiębiorstwa. Zwłaszcza że umożliwienie prowadzenia egzekucji w okresie trwania zarządu sukcesyjnego niejednokrotnie może zdecydować o jej skuteczności”.
- Nowe definicje. Do art. 1a u.p.e.a. wprowadzono definicje: przedsiębiorstwa w spadku oraz zarządcy przedsiębiorstwa w spadku. Wprowadzenie definicji wiąże się z koniecznością uwzględnienia w tej ustawie nowej instytucji, jaką jest zarząd sukcesyjny. Ustawodawca w ten sposób postanowił zapewnić ciągłość postępowania egzekucyjnego nawet w przypadku śmierci przedsiębiorcy.