Sąd Unii Europejskiej podtrzymał decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o unieważnienie znaku „Neymar”.
Zgłosił go pod koniec 2012 r. mieszkający w Portugalii Carlosa Moreire, który postanowił produkować sygnowane w ten sposób ubrania, buty i czapki.
W 2016 r. piłkarz Neymar Da Silva Santos Júnior wniósł o unieważnienie oznaczenia, a jego wniosek został uwzględniony. Zdaniem EUIPO Moreira chciał skorzystać na renomie sportowca.
Mężczyzna złożył do Sądu UE skargę o stwierdzenie nieważności decyzji EUIPO. Wybór znaku uzasadniał „cechami fonetycznymi wyrazu”. Przekonywał też, że choć słyszał o istnieniu Neymara w chwili rejestracji znaku, to nie wiedział, że jest on obiecującym piłkarzem, który wkrótce zyska sławę w Europie.
W trakcie postępowania Urząd UE ds. Własności Intelektualnej obalił to tłumaczenie, przedstawiając liczne doniesienia prasowe w mediach europejskich (we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii), które w latach 2009–2012 pisały dużo o Neymarze, oraz o propozycjach zatrudnienia, jakie otrzymywał od wielu czołowych europejskich klubów. Sąd UE uznał ponadto, że Moreira był dobrze zorientowany w świecie piłki nożnej, gdyż tego samego dnia, w którym zgłosił sporny znak, zgłosił także znak towarowy IKER CASILLAS, będący nazwiskiem innego znanego wówczas zawodnika.
Wyrok Sądu UE z 14 maja 2019 r. w sprawie T-795/17.