Jakie są dziś największe przeszkody dla rozwoju banków w Polsce i jak ten sektor będzie wyglądał za kilka lat? Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rozmawiamy z Brunonem Barkiewiczem, prezesem zarządu ING Banku Śląskiego.

- Moje obawy budzi fakt nadmiernych obciążeń sektora bankowego. Spora grupa banków w Polsce przestaje sobie radzić, nie jest w stanie generować nawet minimalnych zwrotów na kapitale, więc ogranicza swoją działalność lub wystawia się na sprzedaż. To sprawia, że liczba banków w Polsce gwałtownie spada, a rentowność całego sektora nie jest wystarczająca - mówi Bartkiewicz w rozmowie z Bartkiem Godusławskim.

Jak podkreśla prezes ING Banku Śląskiego, problemem nie jest jeden typ obciążeń, ale fakt, że wszystkie funkcjonują jednocześnie. - Mówimy o podatku bankowym czy obciążeniach na BFG. Te dwa elementy działające razem są już dużym obciążeniem. Do tego dochodzą wymogi kapitałowe itd. - wylicza Bartkiewicz.

Jego zdaniem, za kilka lat w Polsce na rynku pozostanie prawdopodobnie tylko około osiem banków. - Pozostałe będą miały kłopot, przestaną być bankami polskimi, zostaną przekształcone w oddziały, czyli będą wyłączone bezpośrednio spod polskiej regulacji - mówi. - W Polsce nie mamy do czynienia z żadną konsolidacją, mamy do czynienia z bankami, które Polskę opuszczają, bo nie są w stanie generować zwrotu i ktoś je musi przejąć - dodaje.

Reklama

Zobacz całą rozmowę: