statystyki

Biznes chce poluzowania przy koncesjach

autor: Patryk Słowik13.05.2019, 16:00
Organizacja podkreśla, że częstym kłopotem blokującym prowadzenie prac jest brak uregulowania stanu prawnego nieruchomości gruntowych.

Organizacja podkreśla, że częstym kłopotem blokującym prowadzenie prac jest brak uregulowania stanu prawnego nieruchomości gruntowych.źródło: ShutterStock

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby nieuregulowany stan prawny nieruchomości objętej wnioskiem o wydanie decyzji na działalność koncesjonowaną stał na przeszkodzie wszczęcia postępowania administracyjnego. Uważa tak Konfederacja Lewiatan, która apeluje do rządu o wprowadzenie zmian w prawie geologicznym i górniczym.

Organizacja podkreśla, że częstym kłopotem blokującym prowadzenie prac jest brak uregulowania stanu prawnego nieruchomości gruntowych. Często chodzi o kwestie spadkowe. Wymogiem wniosku koncesyjnego jest zaś określenie właścicieli nieruchomości, w granicach których ma być wykonywana działalność.

Biznes często nie jest w stanie sprostać wymogom. A – jak przekonuje Lewiatan – to dotyczące własności gruntu jest nadmiernym formalizmem, biorąc pod uwagę charakter geologicznej działalności.

„Nie zawsze jest możliwe i racjonalne pozyskiwanie tytułów prawnych do nieruchomości gruntowych, na których jest planowane wykonanie wierceń w dniu składania wniosku o koncesję. Wynika to ze specyfiki prowadzenia działalności poszukiwawczo-rozpoznawczej, która polega na projektowaniu robót geologicznych zmierzających do rozpoznania złoża w okresie kilku lat” – wskazuje organizacja w swym stanowisku. I proponuje, by wystarczające było złożenie oświadczenia przez osoby uprawnione do reprezentacji spółki, że zamierzają uzyskać stosowny tytuł prawny do wybranej lokalizacji w przyszłości. Zarazem takie przepisy nie naruszałyby praw właścicieli nieruchomości. Tyle że – i tu można dostrzec powód, dla którego dotychczasowe przepisy są restrykcyjne – mogłoby dochodzić do przypadków bezprzedmiotowego procedowania sprawy przez urzędników. Wystarczyłoby, aby przedsiębiorca wycofał się z zaplanowanej inwestycji na ostatnim etapie. 


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane