statystyki

Polubiliśmy e-państwo. Tak bardzo, że teraz państwo ma kłopot

autor: Tomasz Żółciak09.05.2019, 05:11; Aktualizacja: 09.05.2019, 05:13
internet, biznes

Z początkiem 2018 r. można zameldować się na pobyt stały lub tymczasowy w trybie online (e-meldunek).źródło: ShutterStock

Najdalej w 2020 r. co czwarty Polak będzie miał swój profil zaufany, ułatwiający kontakty z administracją rządową przez internet.

W ubiegłym roku – jak wynika z danych GUS – 35,5 proc. osób w wieku 16–74 lat skorzystało z usług administracji publicznej przez internet. To niemal o 10 pkt proc. więcej niż jeszcze w 2015 r. O wzroście zainteresowania Polaków e-administracją świadczą też statystyki dotyczące profilu zaufanego (PZ). Ministerstwo Cyfryzacji (MC) określa go mianem „cyfrowej tożsamości” przypisanej do numeru PESEL obywatela. Dzięki niej możemy załatwiać online sprawy urzędowe: podpisywać i wysyłać pisma, sprawdzić liczbę punktów karnych, wystąpić o odpis aktu stanu cywilnego czy zarejestrować działalność gospodarczą.

Z PZ korzysta dziś ponad 3,5 mln Polaków. Ponad milion osób profil założyło w pierwszych czterech miesiącach tego roku. Jeszcze w 2016 r. (pięć lat od powstania PZ) profile miało zaledwie 400 tys. osób, głównie urzędników. Polacy zaczęli się przekonywać do PZ w sytuacji, gdy zaczęło to nabierać sensu, czyli wtedy, gdy pojawiły się kolejne e-usługi oferowane przez rząd.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • aaa(2019-05-10 10:10) Zgłoś naruszenie 21

    E-ADMINISTRACJA to bedzie gwozdz do trumny calej adm. rzadowej - masowosc i latwosc skladania wnioskow elektronicznie (wczesniej trzeba bylo napisac, badz napisac na komp. i wydrukowac, pojsc na poczte, nadac list i zaplacic) zatka cała administracje, bo ktos nawet te bzdurne wnioski musi chociaz przeczytac i wyciagnac wnioski i udzielic odpowiedzi. Przykladem sa wybory - nie mozna zlozyc przez ePUAP wniosku o zaswiadczenie o mozliwosci glosowania poza miejscem zamieszkania. TYLKO OSOBISCIE -> pare lat temu bylo to mozliwe, obecnie w rubryce "wybory" nie ma takiej opcji, przy czym przy wnioskowaniu o takie zaswiadczenie w tradycyjnej formie jest wzor takiego wniosku do wypelnienia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cd(2019-05-09 13:25) Zgłoś naruszenie 27

    Komputeryzacja to jedno, ale państwo polskie silną i ciągle rozwijającą się administracją stoi. Pod tym względem plasujemy się w ścisłej czołówce europejskiej. Poza tym posiadamy silną, liczną kadrę nauczycielską.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane