statystyki

Wzmocnienie nadzoru względem zagranicznych zakładów ubezpieczeń

autor: Patryk Słowik25.04.2019, 17:00
ubezpieczenie społeczne

ubezpieczenie społeczneźródło: ShutterStock

Wzmocnienie pozycji nadzoru względem zagranicznych zakładów ubezpieczeń to główny cel opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustaw o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zyskać powinni poszkodowani i uprawnieni do odszkodowań.

Opracowane przez Ministerstwo Finansów przepisy można podzielić na dwa bloki. Pierwszy (dotyczący zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych) zakłada doprecyzowanie art. 14 obowiązującej ustawy. Zgodnie z nim zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. W szczególnych przypadkach termin ten może wynosić 90 dni. Sęk w tym, że ustawodawca posłużył się pojęciem „zakład ubezpieczeń”, które nie jest tożsame z pojęciem „zagraniczny zakład ubezpieczeń”. Stąd potrzeba korekty. Dodany zostanie przepis, który będzie stanowił, że regulacje dotyczące terminów na wypłatę odszkodowania oraz odpowiedzialności w razie ich przekroczenia dotyczą również zagranicznych zakładów ubezpieczeń. Jak bowiem wskazuje resort finansów, nie ma żadnego powodu, aby zagraniczni przedsiębiorcy byli traktowani lepiej, a poszkodowani lub uprawnieni w niektórych przypadkach (w zależności od rodzaju zobowiązanego do zapłaty zakładu) gorzej.

Z kolei zmiana w ustawie o działalności ubezpieczeniowej przewiduje możliwość natychmiastowej i nadzwyczajnej interwencji organu nadzoru w przypadku konieczności niezwłocznego usunięcia lub zapobieżenia naruszania interesów ubezpieczających, ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia. Obowiązująca konstrukcja jest kuriozalna i wydłuża postępowanie, które co do zasady powinno być szybkie. W sytuacji naruszenia prawa przez zagraniczny zakład ubezpieczeniowy polski organ nadzoru zobowiązuje przedsiębiorcę do wykonania zaleceń. Gdy jednak ten drugi tego nie uczyni, polscy urzędnicy muszą powiadomić właściwy organ nadzoru państwa członkowskiego UE, w którym zakład ma siedzibę. I dopiero gdy tamtejsi urzędnicy w ogóle nie zareagują lub okażą się nieskuteczni, Komisja Nadzoru Finansowego może zastosować uprawnienia, które posiada w stosunku do krajowych ubezpieczycieli.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Katarzyna(2019-04-26 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Powyższa nowelizacja jest bardzo dobrą informacją dla wszystkich klientów ubezpieczycieli. Dzięki temu powinniśmy uniknąć powtórki takiej sytuacji, do jakiej doszło z Gefionem. Setki kierowców nie mogą doczekać się od tej firmy odszkodowania, a KNF tak naprawdę nic nie może zrobić... Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

    Odpowiedz
  • Paweł(2019-04-26 11:18) Zgłoś naruszenie 01

    Ciekawe jak jest później z wypłatą odszkodowań. Pracowałem długi czas za granica i tam miałem wypadek na budowie. Pracodawca był z Polski. Miałem problemy z wypłaceniem pieniędzy. Na szczęście bratanek podpowiedział mi, żebym poszedł do advoco.pl. Prawnicy pomogli mi odzyskać odszkodowanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane