statystyki

Chcesz mieć u siebie nowoczesne usługi? Zadbaj o edukację, a potencjalnych inwestorów poprowadź za rękę

autor: Zofia Jóźwiak10.04.2019, 09:41; Aktualizacja: 10.04.2019, 10:28
Ale zarówno zagraniczne, jak i krajowe firmy – dotyczy to również nowoczesnych usług dla biznesu – zainwestują przede wszystkim tam, gdzie rzeczywiście znajdą dobre warunki do rozwoju.

Ale zarówno zagraniczne, jak i krajowe firmy – dotyczy to również nowoczesnych usług dla biznesu – zainwestują przede wszystkim tam, gdzie rzeczywiście znajdą dobre warunki do rozwoju.źródło: ShutterStock

Dobra koniunktura i popyt na pracę sprawiają, że inwestorzy zaczynają się rozglądać za miejscami bardziej konkurencyjnymi niż Kraków, Poznań czy Warszawa, jeśli chodzi o pozyskanie pracowników i ich oczekiwania płacowe.

Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła znalazły się w czołowej dziesiątce najwyżej ocenionych w raporcie ABSL „Potencjał miast średnich w Polsce dla lokalizacji inwestycji BPO/SSC/IT/R&D”. Z badania wynika, że miasta te mają ponadprzeciętny potencjał inwestycyjny dla sektora nowoczesnych usług biznesowych.

– Naprawić drukarkę w Ameryce Południowej to nie problem dla naszych informatyków. Zrobią to, nie ruszając się sprzed swojego komputera – mówi prezydent Piły Piotr Głowski. W mieście usadowiła się bowiem firma Quad Graphics, światowy lider w branży drukarskiej, która na cały świat oferuje usługi w tym zakresie. W Pile znajduje się też filia firmy Flex, która swoją główną siedzibę ma w Dolinie Krzemowej, oraz Orca działająca w branży inżynieryjnej. Nowoczesne usługi i przemysł to oczko w głowie pilskich urzędników. Miasto postawiło na stworzenie strefy przemysłowej i choć początkowo przeciwnicy inwestycji twierdzili, że to pieniądze utopione w błocie, to dziś już widać, że inwestycja wyszła miastu na plus.

Gruszek w popiele nie zasypia także Koszalin. – Obecnie na terenie miasta mamy kilka firm świadczących nowoczesne usługi biznesowe – mówi rzecznik prasowy prezydenta miasta Robert Grabowski. – To m.in. GlobalLogic S.A. oraz Transition Technologies S.A. Z kolei w Płocku firma APS Sp. z o.o. (Administration Personnel Services należąca do Bertelsmann Media Sp. z o.o) uruchomiła w styczniu 2016 r. swoje centrum obsługi klienta. W pierwszym etapie projektu APS zatrudniła 50 konsultantów oraz kilka osób zarządzających wyższego szczebla. Docelowo liczba ta wzrosła do 270 specjalistów i kilkunastu osób kadry zarządzającej – mówi Hubert Woźniak z tamtejszego urzędu miasta. – To firma świadcząca usługi m.in.: telefonicznej obsługi klienta, tele sprzedaży, back office oraz logistyki – dodaje.

– Ostatnie pięć lat to dla nas bardzo dynamiczny wzrost liczby firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – chwali się prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Obecnie branża BSS zatrudnia w naszym mieście ok. 1600 osób i liczba ta stale rośnie – zapewnia prezydent.

O inwestycje z nowoczesnych branż, centra badawcze, rozwojowe, także usługowe, zabiega też Legnica. – To rozbudowuje potencjał mieszkańców przygotowanych do podejmowania wyzwań – twierdzi Tadeusz Krzakowski, prezydent miasta. – Poza tym takie wysokowydajne miejsca pracy pozwalają na lepsze zarobki – zauważa. W mieście działa już klaster energetyczny specjalizujacy się przede wszystkim w odnawialnych źródłach energii oraz klaster edukacyjny stanowiący zaplecze do rozwoju edukacji w regionie. Być może powstanie też klaster motoryzacyjny. Jest też oddział Instytutu Metali Nieżelaznych z Gliwic.

Na usługowy boom liczy też Tarnów, dla którego wzorem jest w tym zakresie Kraków, jeden ze światowych liderów branży outsourcingu. Miasto przygotowuje się do roli drugiego tego typu ośrodka w regionie. Koszty nieruchomości i inwestycji, a także bogata oferta subregionalnego rynku pracy, w połączeniu z aktywną rolą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i przy zaangażowaniu urzędu miasta mają w najbliższych latach przyciągnąć do Tarnowa pierwszych inwestorów.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane