statystyki

Chcesz mieć u siebie nowoczesne usługi? Zadbaj o edukację, a potencjalnych inwestorów poprowadź za rękę

autor: Zofia Jóźwiak10.04.2019, 09:41; Aktualizacja: 10.04.2019, 10:28
Ale zarówno zagraniczne, jak i krajowe firmy – dotyczy to również nowoczesnych usług dla biznesu – zainwestują przede wszystkim tam, gdzie rzeczywiście znajdą dobre warunki do rozwoju.

Ale zarówno zagraniczne, jak i krajowe firmy – dotyczy to również nowoczesnych usług dla biznesu – zainwestują przede wszystkim tam, gdzie rzeczywiście znajdą dobre warunki do rozwoju.źródło: ShutterStock

Dobra koniunktura i popyt na pracę sprawiają, że inwestorzy zaczynają się rozglądać za miejscami bardziej konkurencyjnymi niż Kraków, Poznań czy Warszawa, jeśli chodzi o pozyskanie pracowników i ich oczekiwania płacowe.

Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła znalazły się w czołowej dziesiątce najwyżej ocenionych w raporcie ABSL „Potencjał miast średnich w Polsce dla lokalizacji inwestycji BPO/SSC/IT/R&D”. Z badania wynika, że miasta te mają ponadprzeciętny potencjał inwestycyjny dla sektora nowoczesnych usług biznesowych.

– Naprawić drukarkę w Ameryce Południowej to nie problem dla naszych informatyków. Zrobią to, nie ruszając się sprzed swojego komputera – mówi prezydent Piły Piotr Głowski. W mieście usadowiła się bowiem firma Quad Graphics, światowy lider w branży drukarskiej, która na cały świat oferuje usługi w tym zakresie. W Pile znajduje się też filia firmy Flex, która swoją główną siedzibę ma w Dolinie Krzemowej, oraz Orca działająca w branży inżynieryjnej. Nowoczesne usługi i przemysł to oczko w głowie pilskich urzędników. Miasto postawiło na stworzenie strefy przemysłowej i choć początkowo przeciwnicy inwestycji twierdzili, że to pieniądze utopione w błocie, to dziś już widać, że inwestycja wyszła miastu na plus.

Gruszek w popiele nie zasypia także Koszalin. – Obecnie na terenie miasta mamy kilka firm świadczących nowoczesne usługi biznesowe – mówi rzecznik prasowy prezydenta miasta Robert Grabowski. – To m.in. GlobalLogic S.A. oraz Transition Technologies S.A. Z kolei w Płocku firma APS Sp. z o.o. (Administration Personnel Services należąca do Bertelsmann Media Sp. z o.o) uruchomiła w styczniu 2016 r. swoje centrum obsługi klienta. W pierwszym etapie projektu APS zatrudniła 50 konsultantów oraz kilka osób zarządzających wyższego szczebla. Docelowo liczba ta wzrosła do 270 specjalistów i kilkunastu osób kadry zarządzającej – mówi Hubert Woźniak z tamtejszego urzędu miasta. – To firma świadcząca usługi m.in.: telefonicznej obsługi klienta, tele sprzedaży, back office oraz logistyki – dodaje.

– Ostatnie pięć lat to dla nas bardzo dynamiczny wzrost liczby firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – chwali się prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Obecnie branża BSS zatrudnia w naszym mieście ok. 1600 osób i liczba ta stale rośnie – zapewnia prezydent.

O inwestycje z nowoczesnych branż, centra badawcze, rozwojowe, także usługowe, zabiega też Legnica. – To rozbudowuje potencjał mieszkańców przygotowanych do podejmowania wyzwań – twierdzi Tadeusz Krzakowski, prezydent miasta. – Poza tym takie wysokowydajne miejsca pracy pozwalają na lepsze zarobki – zauważa. W mieście działa już klaster energetyczny specjalizujacy się przede wszystkim w odnawialnych źródłach energii oraz klaster edukacyjny stanowiący zaplecze do rozwoju edukacji w regionie. Być może powstanie też klaster motoryzacyjny. Jest też oddział Instytutu Metali Nieżelaznych z Gliwic.

Na usługowy boom liczy też Tarnów, dla którego wzorem jest w tym zakresie Kraków, jeden ze światowych liderów branży outsourcingu. Miasto przygotowuje się do roli drugiego tego typu ośrodka w regionie. Koszty nieruchomości i inwestycji, a także bogata oferta subregionalnego rynku pracy, w połączeniu z aktywną rolą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i przy zaangażowaniu urzędu miasta mają w najbliższych latach przyciągnąć do Tarnowa pierwszych inwestorów.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane