statystyki

Zamknięcie granicy pomiędzy USA a Meksykiem spowoduje wzrost cen awokado?

autor: Rafał Hirsch10.04.2019, 08:46; Aktualizacja: 10.04.2019, 10:13
Awokado

Egoztyczny przysmak nie jest zbyt tani, a może jeszcze podrożeć. I to znacznie. To efekt dywagacji amerykańskiego prezydent Donalda Trumpa, który nie wyklucza zamknięcia granicy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Choć nie zapadły żadne decyzje, cena jednej z popularniejszych odmian wzrosła już o jedną trzecią.źródło: ShutterStock

Awokado to prawdziwy przebój. W ciągu kilku lat jego import do Europy wzrósł trzykrotnie.

Egzotyczny przysmak nie jest zbyt tani, a może jeszcze podrożeć. I to znacznie. To efekt dywagacji amerykańskiego prezydent Donalda Trumpa, który nie wyklucza zamknięcia granicy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Choć nie zapadły żadne decyzje, cena jednej z popularniejszych odmian wzrosła już o jedną trzecią.

Meksyk to jeden z największych producentów awokado na świecie, a USA są jednym z głównych odbiorców owocu. Zamknięcie granicy wywołałoby znaczące ograniczenie podaży. Amerykanie musieliby importować przysmak z innych państw i w ten sposób przyczyniliby się do wzrostu jego cen na całym świecie.

Awokado może więc podrożeć dokładnie w ten sam sposób, w jaki drożeje ropa naftowa w sytuacjach, gdy świat boi się o ograniczenie jej podaży z jakiegoś regionu ze względu np. na konflikt zbrojny. Ograniczenia wydobycia są lokalne, ale zmiana ceny dotyczy wszystkich rynków.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane