statystyki

Zamknięcie granicy pomiędzy USA a Meksykiem spowoduje wzrost cen awokado?

autor: Rafał Hirsch10.04.2019, 08:46; Aktualizacja: 10.04.2019, 10:13
Awokado

Egoztyczny przysmak nie jest zbyt tani, a może jeszcze podrożeć. I to znacznie. To efekt dywagacji amerykańskiego prezydent Donalda Trumpa, który nie wyklucza zamknięcia granicy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Choć nie zapadły żadne decyzje, cena jednej z popularniejszych odmian wzrosła już o jedną trzecią.źródło: ShutterStock

Awokado to prawdziwy przebój. W ciągu kilku lat jego import do Europy wzrósł trzykrotnie.

Egzotyczny przysmak nie jest zbyt tani, a może jeszcze podrożeć. I to znacznie. To efekt dywagacji amerykańskiego prezydent Donalda Trumpa, który nie wyklucza zamknięcia granicy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Choć nie zapadły żadne decyzje, cena jednej z popularniejszych odmian wzrosła już o jedną trzecią.

Meksyk to jeden z największych producentów awokado na świecie, a USA są jednym z głównych odbiorców owocu. Zamknięcie granicy wywołałoby znaczące ograniczenie podaży. Amerykanie musieliby importować przysmak z innych państw i w ten sposób przyczyniliby się do wzrostu jego cen na całym świecie.

Awokado może więc podrożeć dokładnie w ten sam sposób, w jaki drożeje ropa naftowa w sytuacjach, gdy świat boi się o ograniczenie jej podaży z jakiegoś regionu ze względu np. na konflikt zbrojny. Ograniczenia wydobycia są lokalne, ale zmiana ceny dotyczy wszystkich rynków.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane