Powstanie System Rejestracji Broni

autor: Szymon Cydzik27.03.2019, 08:07; Aktualizacja: 27.03.2019, 10:52
Ściślejsza kontrola nad handlem bronią.

Ściślejsza kontrola nad handlem bronią.źródło: ShutterStock

Ściślejsza kontrola nad handlem bronią. Zapewni ją przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Proponowane regulacje pozwolą na pełne realizowanie obowiązków państwa związanych z kontrolą obrotu bronią przeznaczoną na rynek cywilny. Projekt dostosowuje bowiem polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Jego autorzy uwzględnili też zalecenia pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli z 2015 r. dotyczące „zapewnienia bezpieczeństwa obywateli w związku z wytwarzaniem, transportem, przechowywaniem i stosowaniem materiałów wybuchowych do użytku cywilnego”.

Ustawa przewiduje stworzenie Systemu Rejestracji Broni (SRB). Do bazy tej trafią dane o broni palnej posiadanej na podstawie indywidualnych pozwoleń oraz produkowanej i oferowanej przez przedsiębiorców. Nowe regulacje doprecyzowują też istniejące już pojęcia i definicje oraz usuwa luki prawne, co ma ułatwić stosowanie prawa przez firmy i organy administracji. Co ważne wejście w życie nowych przepisów (w założeniu 30 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw) nie będzie się wiązać z koniecznością wymiany udzielonych już koncesji.


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2019-03-27 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Najemne małpiatki III Ż-F RP zrobią wszystko , by nowi właściciele POlski - i ci starzy (z polskimi ksywkami zatwierdzonymi przez pociotków przebranych za ruskich) , mogli bez przeszkód POłożyć łapy na wszystkich , ocalałych jeszcze aktywach ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane