statystyki

Powstanie System Rejestracji Broni

autor: Szymon Cydzik27.03.2019, 08:07; Aktualizacja: 27.03.2019, 10:52
Ściślejsza kontrola nad handlem bronią.

Ściślejsza kontrola nad handlem bronią.źródło: ShutterStock

Ściślejsza kontrola nad handlem bronią. Zapewni ją przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Proponowane regulacje pozwolą na pełne realizowanie obowiązków państwa związanych z kontrolą obrotu bronią przeznaczoną na rynek cywilny. Projekt dostosowuje bowiem polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Jego autorzy uwzględnili też zalecenia pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli z 2015 r. dotyczące „zapewnienia bezpieczeństwa obywateli w związku z wytwarzaniem, transportem, przechowywaniem i stosowaniem materiałów wybuchowych do użytku cywilnego”.

Ustawa przewiduje stworzenie Systemu Rejestracji Broni (SRB). Do bazy tej trafią dane o broni palnej posiadanej na podstawie indywidualnych pozwoleń oraz produkowanej i oferowanej przez przedsiębiorców. Nowe regulacje doprecyzowują też istniejące już pojęcia i definicje oraz usuwa luki prawne, co ma ułatwić stosowanie prawa przez firmy i organy administracji. Co ważne wejście w życie nowych przepisów (w założeniu 30 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw) nie będzie się wiązać z koniecznością wymiany udzielonych już koncesji.


Pozostało jeszcze 15% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2019-03-27 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Najemne małpiatki III Ż-F RP zrobią wszystko , by nowi właściciele POlski - i ci starzy (z polskimi ksywkami zatwierdzonymi przez pociotków przebranych za ruskich) , mogli bez przeszkód POłożyć łapy na wszystkich , ocalałych jeszcze aktywach ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane